| anonim_4396 a întrebat:

De 5 zile am ceva probleme în regiunea anală. Luni băusem apă tonică cam multă și marți am început să am scaune foarte apoase. Am mâncat chestii solide, încercând pe baza de alimentație să înlătur diareea, fara sa apelez la pastile. Am așteptat până miercuri dimineață când aveam scaun tot apos si am decis să iau furazolidon. Nu am mai avut diaree, lucrurile păreau să fie normale până joi când am început să am niște mâncărimi anale infernale. Nu am acționat cu nimic, am zis ca va trece de la sine, însă nu a fost așa. Vineri am plecat în vacanță cu trenul (drum de 9 ore), iar mâncărimile au fost foarte intense, m-am mai plimbat prin tren, scărpinat la baie etc. Acum este duminică și mâncărimile încă persistă, am observat că sunt constipată mai nou (ce-i drept, nu am mâncat ceva lichide pe aici, ci numai chestii solide) și acum simt ceva înțepături si mâncărimi ce nu mă lasă să dorm. Nu știu ce sa fac, cum sa procedez, mai ales că abia marți plec acasă și vreau totusi să elimin aceste disconforturi și să mă pot odihni și eu. M-as duce la farmacie sa cer ceva, însă nici eu nu știu ce. Aș avea nevoie de niste sfaturi, ar fi foarte apreciate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adapteaza-ti alimentatia si in functie de temperatura pe unde esti. Daca este foarte cald si transpiri si nu consumi prea multe lichide, scaunul va fi mai tare. Daca este mai racoare si nu transpiri, atunci vei aveai scaun moale sau diaree.

| Vio199 a răspuns:

1.Sa nu cumva sa ai viermisori. Spala-te cat mai des in zona anala. Poti manca sau chiar inghiti usturoi intreg (curatat si taiat bucatele), omoara viermisorii, bagi inainte sa te pui la somn un cap intreg de usturoi, incearca sa il tai bucati cat sa il poti inghiti (mestecand o sa iti creze o respiratie neplacuta).
2. S-ar putea sa fie pur si simplu pilozitatea anala (parul de la fundulet) care acum il resimti mult mai tare din cauza ca diareea ti-a sensibilizat zona.
3. Mergi singur la o farmacie, te pui ultimul la rand. (Chiar daca e cineva prin farmacie, stai chill, ai zis ca ai plecat la mare cu trenul, un loc unde nu te cunoaste nimeni) ii zici farmacistei ce problema ai, si o sa iti dea ea ceva (CA ULTIMA VARIANTA, DAR SI CEA MAI BUNA)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După fiecare scaun spala te la fund si da te cu o cremă de mîini daca nu ai o crema specială de hemoroizi, si in cateva ore te lasa mîncarimile, daca te scarpini poti face răni care te vor durea rau, ce varsta ai? Acele mîncarimi anale sunt de la hemoroizi si de la faptul ca nu te ai spălat la fund după ce ai folosit toaleta, nu este suficient doar sa te stergi, trebuie sa te speli bine cu apă caldă si sapun, clătesti zona, te stergi cu un prosop si dai cu cremă la fund si in exterior si in interior, si astepti sa actioneze crema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de niște supozitoare. Întreabă la farmacie.

| Felys a răspuns:

TotMancarimile sunt e la hemoroizi.Si cand ai scaun moale si cand e tare tot se pot forma.Mergi la farmacie si cel mai eficient pentru hemoroizi este cicatridina supozitoare, este cam scumpa dar merita.in doua zile iti trece tot