| Monique_3125 a întrebat:

De cand sunt mica, nu stiu daca stiti ce sunt alea, am niste noduri la picioare(niste monturi care cresc pe partea interioara a labei piciorului). Ma deranjeaza foarte mult, intotdeauna se deformeaza incaltamintea dupa aceste noduri... Dupa 18 ani, as vrea sa ma operez, dar am auzit ca vor creste din nou... Sper sa ma poate ajuta cineva! Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aly_8868 a răspuns:

Opereazate, dar spune-i doctorului de problema cu nodurile care vor creste din nou. El v-a stii ce sa iti faca casa nu iti mai creasca din nou.

9 răspunsuri:
| diana_4296 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctorbig grin Succes!

| Monique_3125 explică:

Eu am doar noduri si da... e ceva ereditar, adica o mostenesc pe bunica mea...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face si radioterapie pentru asa ceva. Intereseaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succesul operatiei depinde mult de configuratia picioarelor tale. Degetele cum arata, sunt si ele un pic deformate? sau tu ai doar noduri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca nodurile nu ti-au afectat pozitia degetelor. In acest caz operatia va fi ok. Cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca iti trece cu tinctura de iod

| Gadgetry a răspuns:

Daca sunt la început poți încerca cu ortezele https://gadgetry.ro/......-la-picior purtate zilnic monturile pot dispărea.

| ulmeanuc a răspuns:

Va recomand sa purtati incaltaminte comoda - saboti medicali confortabili, anatomici, eleganti, din piele naturala exterior-interior, cu insertie de gel in talpa interioara, talpa din cauciuc, flexibila, usoara si rezistenta. Vedeti acest site : http://www.crismed-shop.ro/
Consultati si un medic specialist.

| mamaruta a răspuns:

Buna...stiam ca este ceva ereditar, adica aceste monturi le mai are cineva din familia ta, de ex mama sau tata. Din cate am auzit se trateaza mai simplu cu tintura de iod. acest lucru mi l-a spus tot un medic si in unele situatii se datoreaza lipsei de calciu... sper ca te-am ajutat cu ce am stiut si eu.bafta!