| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni simt diverse zbateri in burta(in diverse locuri) nu imi dau seama daca sunt muschii sau organele. Tin sa mentionez ca am 17 ani si nu am intretinut niciodata nici un fel de relatii sexuale cu nimeni. Nu stiu daca ajuta cu ceva dar am o menstruatie neregulata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt nici muschii, nici organele, esti imbalonata cu gaze!
Golurile de aer care se plimba prin intestine si care produc zgomote, uneori dureri de stomac sau burta si chiar parturi, sunt produce de imbalonare.
Daca manaci fructe inainte de masa, sau imediat dupa masa, ele fermenteaza in burta si dau acele gaze care se muta prin intestine, uneori producand zgmot la interior, alteori gaze, la exterior.
Fructele se manaca cu 2 ore inainte si 2 ore dupa mesele principale, in asa fel, incat sa nu fermenteze in burta.
Nu se bea niciodata apa rece imediat dupa o mancare calda, ori apa la temperatura camerei, ori ceai caldut.
Gazele din intestine se pot potolii si elimina daca bei un ceai de menta cald, cat poti tu de cald!

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Unde in burta? Pe langa buric? Mai jos de buric? In lateral?

| doarK a răspuns (pentru CuriousStuff):

Peste tot, dar nu in acelasi timp.

| CuriousStuff a răspuns (pentru doarK):

Atunci Gretta are dreptate. Sunt doar gaze sau materii fecale. O sa treaca de la sine.

| CinVasileeee a răspuns:

Ai probleme cu hormoni tii s-au dereglat e ceva normal la varsta ta. dar ar fi bine sa te duci la un doctor scumpo... nu te lua dupa vorbele babesti!

| Gordinandreea99 a răspuns:

Buna si eu pățesc la fel ce se zbate in burta sunt mușchi stai liniștita ...si am si eu o menstruație neregulată ..asta se va regla in timp