| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De câteva zile am două afte bucale (beșicuțe), una lângă alta pe buza interioară. Dor îngrozitor de tare și s-au umflat. Stiti ce as putea face ca sa se vindece mai repede?
Am intrat pe mai multe site -uri si am vazut ca mierea ar fi bună și am încercat-o, dar doare foarte tare si nu am putut să suport.
Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poți folosi Anaftin, glicerina boraxata. Nu se vor vindeca mai repede, dar vor durea mai puțin. Ai grija la alimentație, nu consuma alimente și băuturi acide, reci, care provoacă dureri mai mari, la igiena; aftele trec de la sine in timp.

| Mopmop a răspuns:

Posibil sa ai carente de vitamine. In special vitamina A. Totusi mergi la medic si vezi daca se aplica asta in cazul tau! Multa sanatate!

| Alinailies a răspuns:

Gasesti la farmacie fel de fel de solutii pentru afte.

| NakedWarrior a răspuns:

Buna, eu am avut afte bucale de cand ma stiu, am avut si pe limba si in gat si cate 8 odata, sunt predispus genetic la asa ceva. Nu cred ca o sa gasesti pe nimeni mai recomandat sa-ti vorbeasca de asa ceva.Am incercat de toate, porcariile alea de solutii care sunt mediatizate intensiv la televizor nu au nici un efect, de fapt nu exista nimic care sa aiba vreun efect, doar sa le amorteasca un pic (glicerina boraxata). Trebuie sa le induri, dureaza intre 1-2 saptamani.Cea mai buna strategie impotriva aftelor este prevenirea lor. Cand am renuntat la alimentele ascutite si foarte sarate care provoaca rani in gura(cipsuri, seminte), numarul aftelor a scazut considerabil.De asemenea, infectiile, cariile iti pot face cavitatea bucala mai susceptibila la afte.Inca un lucru care m-a ajutat a fost clatirea cu apa de gura zilnic, imi tinea gura dezinfectata reducand probabilitatea unor noi eruptii. Cam asta e, stiu ca sunt insuportabile, dar incerca sa le consideri un motivator pentru o alimentatie sanatoasa, eu asa am facut si mananc mult mai bine ca inainte, toate bune.