| queneen a întrebat:

De cateva zile simt un fel de durere, dar e acceptabila uneori, in capul pieptului si seara cand vreau sa dorm parca nu pot sta deloc pe o parte pentru ca simt acea durere. Cum am mai zis nu este foarte insuportabila incat sa nu mai pot rezista de durere si de la aceasta durere cred ca am si bataile inimii foarte tari. Mie imi este frica sa nu am vreo problema la inima. Niste sfaturi? Va rog sa nu ma speriati sau sa ma faceti sa ma gandesc la altele
ps : am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Constat ca 90% din postarile tale sunt despre dureri inchipuite si inventate, ceea ce ma duce cu gandul ca nu esti decat o persoana inpohondra.
Te-as sfatuii sa pui mana serios pe carte, sau sa-ti caut o ocupatie care sa iti tina mintea ocupata, ca-n felul asta, nu mai ai timp sa inventezi boli si simptome, ori apuca-te de un sport, pe care sa-l faci zilnic si care te oboseste zdravan.

| aimullah123 a răspuns:

Ti-am citi asa mai superficial si celelalte intrebari.
Iti pot pune niste intrebari?
Ziceai ca auzi niste voci, cand auzi aceste voci?
Ti se intampla ziua sa auzi voci care iti spun ce sa faci sau care iti spun chestii gen "esti un nimeni" sau "esti proasta" sau altceva de genul asta?
Ti se intampla sa vezi lucruri pe care restul oamenilor nu le vad?
Ai impresia uneori ca oamenii vor sa iti faca ceva rau sau ca cineva te urmareste?
Obisnuiesti sa consumi sau ai consumat vreodata substante cu efect halucinogen precum drogurile? Ce tigari fumezi?
De cat timp ai tulburari de somn?

| ceaiuldetei a răspuns:

Salut : )

Ia mergi tu frumușel la un medic ca să nu te sperii singură de eventualele răspunsuri pe care le vei primi și să știi sigur ce-i cu tine. Și chiar dacă ai avea o problemă la inimă, n-ai să mori din asta dacă le ții sub lupă și te ocupi de ele după cum îți va spune medicul.

La femei oricum inima bate mai repede decât la bărbați. Mai pui și stresul și ai un cocktail interesant...

Nu înțeleg de ce mulți de vârstă apropiată ție și mai tineri, au impresia că au mari probleme de sănătate, dar stau pe site și așteaptă păreri de parcă dacă beau un ceai de nu știu de care pentru că le zice nu știu care, se vindecă... Problemele la inimă nu se vindecă prin ceiuțuri sau cu paracetamol și o baie fierbinte.

Vorbește cu mama ta dacă nu îți cunoști situația medicală și întreab-o cu ce probleme te-ai născut la inimă sau mergi la un control și află mai multe.

Inima nu doare decât metaforic. : )