| Daniel90201990 a întrebat:

Buna! De cateva zile urmez un tratament cu antibiotice, Amoxicilline 1000 mg, Claritromycine 500 mg + pantoprazol 40 mg pentru Helicobacter pylori si vreau sa zic ca am un gust amar in gura (gust metalic), plus ca simt o iritatie pe cerul gurii si ma simt amețit plus ca simt o presiune in cap in anumite momente. Imi puteți spune va rog frumos daca sunt normale aceste reacții adverse?
Ps nu sunt obișnuit sa urmez un altfel de tratament asa puternic cu antibiotice.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt reactii normale, fiindca astea sunt reactiile bacteriilor din stomac, care mor. Tratamnetul impotriva helicobater Pylori este unul dur dar foarte efiient daca il tii cu strictete.
Mai suport un pic, pana termini complet tratamnetul.

Atentie: nu manca nimic dulce, fara branzeturi, nu bea lapte si nici alcool.

sanatate multa!

| relian a răspuns:

Nu te lua dupa tanti Violeta bate cimpii. Dotorul care tia prescris acele antibiotice, nu tea intrebat nimic? Adica daca ai alergie la medicamente, daca ti sa mai intimplat chestii in caz ca ai mai luat antibiotice?
Asa trebuie orice medic sa intrebe un pacient.La tine sigur unu din acele antoibiotice ce le iei acum iti provoaca simptomele ce spui ca le ai.
Acel gust metalic, de la antibiotic este, adica cauza, dar stai ca daca esti la inceput, ma refer de cand le iei, o sa se accentuieze aceste simptome.
Deci nu-s simptome normale deloc, suna doctorul, spune-i cum esti, poate iti prescrie altceva.

Atibioticile, sau unele din antibiotice poate distruge bacterii folositoare din git, din gura, din intestine sau alte zone de si din corprul nostru, apoi ciuperci care stau tot pe si in noi, nemaiavind cine le tine sub control, adica sa le mainice, acele bacterii ce zic is dusmanii naturali au unor ciuperci gen candida, daca bacteria aia este omorita de antibiotic, ciuperca aia se inmulteste f mult, si produce daune in loc sa ajute.

Gustul ala ce spui metalic, o sa ti se schimbe si culoarea la limba, de la acele ciuperci este.

Daca nu-i asa de grav si daca nu este alt antibiotic care sa combata acea bacterie pentru care a fost prescris, ti se va spune ca asta e, ca nu au altceva ce sa iti dea, asa ca va trebui sa iei pana termini acele antibiotice, apoi o sa iti revii la normal.

Chestia aia cu ameteala, pe aiai nu o stiu, adica sa fie de tot de ala antibiotice, dar tot ce se poate tot de acolo sa fie.

Suna si tu medicu, spune-i ce simptome ai, vezi ce spune ala. Daca nu te simti asa de rau, sa zici gata nu mai poti, atunci stai si accepta asa, dupa ce vei termina antibioticile, o sa mai treaca ceva vreme, apoi o sa iti revii.

Vezi ce spune doctoru, ce sa maninci, ce sa eviti, ori ce o mai zice, daca se pricepe la ceva si doctorul ala care tia prescris alea.

Violeta ca de regula bate cimpii, auzi la ea is bacteriile care mor, laughing si ce cauta alea in gura laughing ia intreab-o sa vezi ce spune.

Ce simti tu in gura este rezultatul activitatii acelor ciuperci ce am spus Candida, niste ciuperci f pacatoase, is ca cele din vin, bere, aceiasi familie, adica is drojdii, dar cand se inmultesc foarte mult devin daunatoare, de acolo gustul, culoarea, etc

Ele de regula ajuta organismul nostrul atit gura, alte orificii, piele etc.dar atunci cand ajung cu miliardele, incep sa atace si locul pe care stau, o populatie de asta de drojdii f mare timp lung, poate sa duca la alte minuni, sa isi elimine si paillele gustative si mai stiu eu ce.
Nu te speria, in general la persoane tinere, iti revii repede si nu prea lasa daune, ce am zis se intimnpla la cei in varsta, stiu si eu peste 60 de ani, la care organismul este in coborire mai cu toate.La cein tineri, organismul in general are o panta ascendenta, toate urca, regenerarea orice, sisteme bla bla.

| Daniel90201990 explică (pentru relian):

Din păcate nu ma aflu pe teritoriul României, ma aflu in Olanda. nu am fost întrebat absolut nimic ori daca sunt alergic, daca am mai folosit antibiotice, nu mi s-a zis de faptul ca trebuie sa respect un regim alimentar. mi-a prescris tratamentul si ca trebuie sa l iau de două ori pe zi.

| relian a răspuns (pentru Daniel90201990):

E clar ce dopctori mai sunt si prin Olanda, zici ca esti in Ro laughing dar ce mai e de mirare asxtazi prin UE, toti o apa siun pamint.

Asta e, daca nu te simti rau, stai si ramda gustul ala, cand le termini, o sa iti revii, cred, mama nici acu nu si-o revenit dupa cateva luni, tot asa de la un antibitotic.

Te sppeli de 2 ori pe zi pe dinti, apoi foloseste apa de gura, daca poti de aia nu dulce, Listerine daca ai din aia clasic, culoare maronie. Daca nu ai apa de gura, cumpara otet de mere, pui o lingurita intr-un pahar cu apa si te clatesti, dar dupa sa nu bei apa sau sa maninci nimic.

Sa stai asa cel putin juma de ora, dupa ce folosesti apa de gura, sau otet ce am zis.
Ce mai poti minca, cipsuri de alea cu lamiei, sau chiar suc de lamiei, ataca ciuercile astea nenorocite.
Sa fii sigur ca este ciuperca ce am spus, poti sa faci test de laborator.Dar daca ti se face limba alba, atunci aia e sigur. Uneori poti sa ai doar in git sa nu se vada, si sa simti doar acel gust amarui sau metalic, alteori se face si limba alba de la ciupercile astea.

Medici zic sa nu maninci dulce, ca le dai apa la moara, zaharul e mincarea lor pereferata.
Restu ca ai ameteli, ar putea sa fie tot de la antibiotic, sa cauzeze si alte schimbari in organismul tau.Regim alimentar nu trebuie sa respecti, ma gindeamc a o fi spus doctorul, sa eviti anumite alimente care cresc numarul unor microorganisme din gura, git, nu ca mincjarea ar avea ceva cu antibioticu, n-are nici o treaba.

Ti-am spus antibioticele, destabilizeaza flora, adica animalele microscopice care traiesc in noi si pe noi, mai exact antibioticile omoara bacterii, tie de aia ti s-a dat, pentru ca ai o bacterie daunatoare, doar ca antibioticele omora si bacterii folositoare care traiesc in noi si pe noi, iar restul de alte animaluri nemaiavind cine le incurca, se inmultesc excesiv.
Multe antibiotice, deranjeza multi oameni la stomca, sau intestine, altele mai puternice pe astea si din gura.
Cum zice si tanti Violeta, laughing o auzit ea ceva ceva, doar ca no inteles tot, dar aia cu dulce vad ca a ziso si ea.

Drojdiile asta maninca, zahar si se inmultesc la balamuc, miliarde in cateva ore, daca au ce minca, de aia zic doctorii mai putin zahar cand iei antibiotice, pentru ca omoara si bacterii folositoare, dar nu drojdii, iar astea in lipsa bacteriilor o ia in sus ca vintu.

| Daniel90201990 explică (pentru relian):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, am oprit tratamentul datorită faptului pentru ca tensiunea a început sa se duca in sus de a ajuns pana pe la 15 iar tensiunea mea varia între 10.7 si 11.5 plus ca mi-a lacrimat ochii si o mare presiune pe cap cu gatul nu mai zic ca de parca ma tinea cineva de gat si respiram greu. iar acum mi se usuca gura încontinuu ca si cum inca aș lua antibiotice plus ca inca simt presiunea in cap

| Daniel90201990 explică (pentru relian):

Trăim timpuri grele din păcate, nu le pasa de oameni si de sănătatea lor, pe mine m-a speriat in ultimul hal toata situația asta înainte de primirea acestui tratament am fost de doua ori la spital la urgențe pentru ca nu mai puteam de dureri abdominale. plus stari de grețuri, nu puteam sa mănânc nu ca acum as putea manca mare lucru..la care Doamna doctor care era de garda in noaptea respectiva imi zice ca nu ai ce cauta aici daca nu este ceva grav si ca trebuie sa iau legătura cu doctorul de familie..de când am început sa urmez tratamentul parca mai tare mi-a afectat organismul de nu mai pot dormi plus ca burta imi face tot felul de zgomote de zici ca e concert

| relian a răspuns (pentru Daniel90201990):

Trebuia sa mergi la doctor sa spui simptomele ce le ai, poate nu e de la antibiotic, poti avea altceva si doar sa fie o coincindenta.De la antibiotice na murit nimeni, nu cred ca antibioticele urca tensiunea.

Ca destabilizeaza flora, asta e altceva, dar nu cred sa faca chestii ce arati tu.
Poate ai alte probleme, eu as lua antibioticele in continuare.De ce am spus chestia aia cu flora si cu candida? Am patit si eu odata, de regula eu nu iau antibiotice, doar cand e sa patesc ceva, adic a cega implant, sau scoate nervu la un dinte, ori alte chestii accidente, asa am luat eu antibiotice, dar nu am avut niciodata probleme, pana cand am luat un antibiotic pentru o bacterie anaeroba ce sta tocmai la baza unui dinte dar pe os.
Am luat antibioticul ala cu spectru f larg, ala mi-a facut gura prastie laughing dentistu a spus ca trebuie sa iau, altfel bacteria aia nu moare, asa ca am luat, aveam in gura gustu asta ce spui tu, dar ma clateam cu otet cu apa, calda, am mai luat si ceva pilule de astea impotriva candidei si asta a fost.
Am luat cel mai mult antibiotic in viata mea 40 de zile, intruna, am avut o infectie urinara, dar nu comuna, la fel era o bacterie care ataca mai rar, sa nimerit tocmai la mine, cum zic am luat 40 de zile.
Am spus ca nu-i adevarat, desi sunt persoane care iau si cate 3 luni antibiotice.

Dar atunci nu am patit nimic, absolut nimic.Stiu despre chestiile astea din expereinta si am pe cineva la farmacie, am si citti destule, si vazut, dar in general antibioticele te ajuta.

Tu trebuia sa vorbesti cu medicu, sincer nu am auzit sa iti creasca tensiunea de la asa ceva.
Mama a luat antibiotice si ea, e batrina, ea este hipertensiva, dar antibioticele nu-i gfac ce spui tu, adica sa i se ridice tensiunea.

Uscatul gurii, gustul ala metalic, durere sau sentiment ca ai ceva in git, pot fi de la candida, dar nu mori din asta.
Daca ai intrerupt, no sa elimini bacteriile alea ce iti fac rau, dar tu stii mai bine.
Din ce spui problemele la tine au aparut inainte sa iei antibiotice, asa ca nu cred sa fie astea cauza tensiuni, durerilor de cap, presiune si ce mai spui.
Hai aia cu gust si gura uscata da, dar restul is din cauza ca ai altceva.
Antibioticul ala ti la dat sa omoare ceva ce ai tu, ce tea infectat.Eu zic sa le iei in continuare sa le termini.
Nu merge asa sa intri pe net si daca spune cineva ceva sa te influenteze, nu trebuie sa asculti ce spun eu sau altcineva, fiecare caz este diferit, asa ca cel mai indicat e sa mergi la medic, ala sa stabileasca daca sa opresti sau nu acele antibitotice.

| Daniel90201990 explică (pentru relian):

Mulțumesc frumos! pentru răspuns, si Da: ai perfecta dreptate, cel mai indicat sa merg la un Doctor.