Întrebare recomandată | SaveTheNature a întrebat:

Fac tratament cu antibiotice pentru heliobacter pylori. si in seara asta mi-a venit un gust foarte foarte amar in gura! Am 1 ora de cand simt gustul asta foarte amar in gura! Care este problema oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Avand in vedere ca ficatul este cel care metabolizeaza substantele active di tratamentul pe care il urmezi si care este destul de puternic, ar fi bine sa iei si o protectie pentru ficat, gen esentiale forte sau esentin!
gustul amar poate fi vreun efect advers al tratamentului care este tranzitoriu, dar este bine sa iti protejezi si ficatul, respectiv fierea de ''bombardamentul'' asta cu medicamente puternice!
multa sanatate iti doresc happy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fromilidul da aceasta problema. Este reactia lui adevrsa cea mai suparatoare si te va insoti pe toata durata tratamentului

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Aha.Eu ma gandeam ca afecteaza fierea sau ficatul si de asta simt gustul amar in gura. Cam 1 ora 2. tine imediat dupa ce iau antibioticul. Multumesc Brigaela pentru imiplicare. Mai am o intrebare pe care o sa o pun pe site. Poate imi veri raspunde la ea. E tot legata de pylori.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu are legatura cu fierea sau ficatul, e pur si simplu amareala medicamentului care se elimina prin tot felul de secretii, inclusiv prin saliva. De aceea este foarte eficient, fiindca patrunde peste tot.
Astept intrebarea, am studiat mult Helicobacter de-a lungul anilor

| onasis1961 a răspuns:

Ia un pansament gastric, cred ca de la antibiotic.

| SaveTheNature explică (pentru onasis1961):

Iau deja controloc, si protectis. Nu am patit niciodata asa. Am un tratament foarte puternic cu t feluri de antibiotice odata -iau 2 de 1000 si 2 de 500. Deci 3000 mg pe zi. Dur tare tratamentul asta.

| SaveTheNature explică (pentru Bluebutterfly80):

Multumesc pentru sfaturi! O sa iau ceva pentru protectia ficatului ceva Liv 52, Silimarina, sau Esentiale forte. Buna idee.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Avand in vedere ca ficatul este cel care metabolizeaza substantele active di tratamentul pe care il urmezi si care este destul de puternic, ar fi bine sa iei si o protectie pentru ficat, gen esentiale forte sau esentin!
gustul amar poate fi vreun efect advers al tratamentului care este tranzitoriu, dar este bine sa iti protejezi si ficatul, respectiv fierea de ''bombardamentul'' asta cu medicamente puternice!
multa sanatate iti doresc happy

| BiuL a răspuns:

In principiu cand ai gust amar in gura ai probleme cu fierea, poate ai mancat cam gras zilele acestea. Heliobacter pylori din cate stiu eu e o bacterie in stomac care provoaca ulcer, gastrita etc... nu cred ca acel gust amar e provocat de pastile... incearca sa le iei dupa masa, daca te deranjeaza la stomac, si mananca o lamaie sau bea o limonada facuta in casa cand iti vine gustul ala si incearca sa mananci 2-3 zile mai dietetic, sa ii dai ocazia bilei sa se curete, fara prajeli, fast food, dulciuri, mancare foarte procesata. Daca nu scapi de gustul amar in cateva zile, mergi la medic.

| SaveTheNature explică (pentru BiuL):

Deja mananc la dieta recomandata de medic. Si pe deasupra iau si controloc (care protejeaza stomacul), si protectis (care protejeaza flora intestinala). Si eu din principiu nu prea mananc gras dulce sarat si toate celelalte. Eu ma gandeam ca antibioticile poate au declansat ceva la fiere

| ChRoM a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu si da ar trebui sa iei si un protector pentru ficat si flora intestinala, dar nu iti fa griji e din cauza antibioticului (eu iau Fromilid ) deci nu iti fa griji, totusi sfatul meu e sa iei niste dropsuri mentolate pe mine ma ajuta, multa sanatate!

| DraudeS a răspuns:

Este o sansa sa fie din cauza tratamentului medicamentos, afectand mucoasa gastrica. Nu se poate spune cu certitudine prin intermediul online. Nu ai de ce sa te temi oricum.

Sanatate!

| Pambo a răspuns:

Am avut si eu gustul amar de la antibiotice, tot in tratamentul pentru HP. Am mers la farmacia si mi-a dat Fosfolipide si vitamine. Sunt capsule si se iau cate 2 de 2 ori/zi. Stiu ca sunt multe pastile in acest tratament, dar ce mai conteaza inca 2? :-) mai ales daca fac gustul amar f usor de suportat.

Multa sanatate!