| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna
De ce dimineata cand ne trezim/cand ma trezesc ma gandesc ca multi au problema asta, de ce ne miroase gura foarte urat? nu neaparat ca imi spune cineva insa si eu simt un gust amar naspa.Mama mi-a zis ca este de la stomac, dar oare de ce...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate ca ai si niscaiva carii, poate nu folosesti ata dentara sa cureti spatiul dintre dinti, poate mananci seara tarziu si iti fermenteaza mancarea in stomac? Cauzele halenei sunt multe.

| Catalion a răspuns:

Pentru ca microbii din gura ta se inmultesc foarte mult si daca sunt mai multi iti fac gura sa miroasa urat. Acei microbi care iti provoaca carii. Ziua nu e asa pentru ca mai bei apa, mai mananci, mai te speli pe dinti, mai vorbesti si intra aerul in gura, asa ca nu miroase ca atunci cand te trezesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simptomele respiratie urat mirositoare sunt limba incarcata, gura si dintii uscati, scurgeri post nazale, respiratie urat mirositoare si limba arzanda dimineata la trezire, saliva vascoasa si nevoia constanta de a drege vocea, gustul metalic amar - acrisor din gura.Respiratie urat mirositoare este o afectiune neplacuta si jenanta. Unul dintre cele mai negative aspecte ale acestei afectiuni este ca nu iti poti da intotdeauna seama daca iti miroase respiratia urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste halena, si este de la stomac, bacteriile din gura, si cariile dentare care miros foarte urat. daca mai si fumezi si duhnesti a mahorca, apoi nici tic-tacul nu te mai scoate din belea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne-a explicath si noua D-na de biologie din ce cauza.
Pai... Seara dupa ce mananci, daca nu te speli pe dintzi, raman resturi alimentare printre dinti si in gura (defapth pretutindeni) exista bacterii care se hranesc cu acele resthuri si elemina mirosuri ingrozithoare. De aceea. Sper ca ti-am fost de folos.

| ddew a răspuns:

De fapt. din cate stiu eu gustul amar din gura dimineata cand te trezesti este de la fiere.