| Popovici_Alexandra_1994 a întrebat:

De ceva timp mi a iesit la ceafa, in par un punct rosu care face coaja alba. Cand ma spal ramane doar rosu, dar a doua Zi e coaja din nou. Se extinde foarte repede. Am primit trimitere la dermatolog dar mi a dat un unguent care practic nu m a ajutat decat sa opresc extinderea. Stie cineva ce e? Am observat ca in momentul in care sunt stresata mai multe zile la rand, se face mai mare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Este cojita si apare atunci cand esti stresata mai ales atunci cand ai exces de sebum adica ti se ingrasa parul foarte repede. Am avut si inca am problema aceasta din cauza ca, din cauza stresului ma scarpin foarte des in cap si apar mai multe zone rosii, acestea apar din cauza ca pielea capului e foarte sensibila. Daca se extinde pe baza stresului foloseste ELOCOM solutie, aplic-o pe zonele rosii de pe scalp cand ai inca parul ud dupa usuca-l. Trebuie folosita mereu aceasta solutie deoarece opreste extinderea doar atata timp cat o folosesti dar dupa o perioada vor inceta sa apara zonele rosii. Poti folosii si Elocom crema sau sampoane pentru scalp sensibil.

2 răspunsuri:
| CodeLights a răspuns:

Prima dată verifică să nu ai prin casă ( sau in camera ta ) paianjeni!
Am pățit o chestie nașpa rău de tot de la un păianjen care și-a făcut casa fix în interiorul patului meu.
Am fost mușcat prima dată de ceafă, deci am făcut un buboi de toată frumusețea, și acest buboi avea și el la răndul lui alte bubițe in interior! ok
Întrebare este de ce ma mușcat fix de ceafă : fiindcă este singura zonă a corupului meu care nu o pot acoperi in timp ce dorm, iar zona cefei este cea mai fierbinte căci este irigată de foarte mult sănge iar paianjenul simte rapid căldura și vine și te mușcă de multe ori și iți bagă și venin care se manifestă difert de la persoană la persoană prin fel și fel de alergii, nu mori dar nici bine nu trăiești laughing
Un paianjen mușcă de mai multe ori in acelasi loc, practic apucă cu cleștele și suge prin cele două canale din cei doi clești, așa se hrănește bietul paianjen!

| Popovici_Alexandra_1994 explică:

Folisind Elicom vor disparea sau doar voi preveni extinderea?