| Anneke a întrebat:

In urma cu citeva zile am observat ca ma musca ceva,,,dar nu simt nimic cind ma musca, doar simt ca imi vine sa-ma scarpin....si dintr-un punct mic rosu se face o blanda mare..Va rog ajutati-ma.daca stie cineva ce poate fi, ce fel de insecta. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MissElaa a răspuns:

Poate fi insecte de pat (bed bugs ) sau purici... oricum ai grija du-te la un medic daca crezi ca e altceva.

| ariamont a răspuns (pentru MissElaa):

Ai idee si daca de la insectele de pat ti se umfla piciorul? Asa am patit eu in vara trecuta, m-a ciupit ceva cand eram in pat, mi s-a umflat piciorul si nu am mai putut sa calc in el vreo 2-3 saptamani, timp in care faceam si tratament pe care doctorii mi-l dadusera asa, la vrajeala, ca nici ei nu stiau ce m-a intepat straight face. Multumesc.

| vangaelis a răspuns (pentru ariamont):

Era tratament preventiv nu la vrajeala. Mai judeca inainte sa arunci ineptii in cale.
Ti se pare normal sa nu poti calca piciorul pe sol 2-3 saptamani de la o insecta necunoscuta?

| MissElaa a răspuns (pentru ariamont):

Se poate daca esti alergica la intepaturile lor sa te inflamezi sorry dar ar putea sa fie altceva,nu te lua dupa mine, daca vrei sa fii sigura ca sint insect de pat, uitate la marginile saltelei intre cusaturi, arata ca simbure de mere mai mic, Solutia sa scapi de ele e doar sa arunci salteaua sau patul, curata covorul sint foarte greu de scapat de ei

| MissElaa a răspuns (pentru vangaelis):

Nu iti raspund de dragul contrazicerii dar stiu foarte bine cum e sa se dea,, medicamente de vrajeala,, acum 5 ani cind am fost in Romania fimiu de numai 2 ani sa imbolnavit rau parerea doctorilor romani Raceala, mi l au infundat cu antibiotic cu propolis si era din ce in ce mai rau, chiar I am dat o sugestie poate are alergie la polen si asa am aflat cind am ajuns acasa in U.S, a luat o singura doza de Steroids (corticosteroizi ), nici nu ii venea sa creada la doctor cit de inflamata era mucoasa copilului in tot corpul

| vangaelis a răspuns (pentru MissElaa):

Eu vorbeam de cazul lui ariamont. Intr-adevar sunt si greseli din partea doctorilor dar in cazul de fata s-a urmat o schema generala de tratament pentru ca nu s-a putut identifica agentul cauzal. Mai departe, ariamont nu a specificat starea piciorului ca fiind deplorabila in urma tratamentului la vrajeala ceea ce ma duce la gandul ca s-a rezolvat din moment ce vorbeste la trecut.

| ariamont a răspuns (pentru MissElaa):

Nu am cum sa verific salteau sau patul, asta s-a intamplat in vara, la munca, di de-aia am plecat de-acolo.

| ariamont a răspuns (pentru MissElaa):

De la medicamentele lor poate doar imi ameliora durerea, dar mi-a trecut cu un unguent pe care mi l-am luat de la plafar.