| anonim_4396 a întrebat:

de ceva vreme nu imi mai simt labiile. De 4 luni ma lupt cu o infectie vaginala de care nu mai scap, pe analiza secretiei vaginale scria fcb gradul 3, dar e banuiesc ca este e coli deoarece actul sexual a fost si an*l putin dupa care normal. Iar acum 4 luni m-am cam oparit cu irigatorul deoarece n am asteptat ca apa sa se raceasca destul. De atunci nici nu pot sa dorm, am cosmaruri, ma tem ca am dereglat ceva sad Am luat si macmiror si cervugid si polygynax si tot nu imi trece. In plus cand pun ovulul si stau un pic incep sa am tremuraturi interioare si senzatie de sufocare dc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Este clar ca e o infectie.

Dar din pacate asta trebuie constatata, iar tratamentul specificat de ginecolog.

Poate e o decizie inteleapta sa te grabesti la doctor, pentru ca o infectie in zona aceea se poate complica si cu infertilitate, stare generala proasta si stres. Banuiesc ca ultimele doua deja le ai. Ar fi bine sa nu o faci si pe prima.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Am fost la ginecolog de 3 ori, in aprilie si mai m am saturat, imi face aceeasi analiza, fara antifungigrama si antibiograma. si imi tot da ba fluomizin, ba macmiror ba nu stiu ce tratamente standard, antibiotice am luat deja 4 tipuri, pentru ca urcase si la ovare infectia. Sa merg la synevo sa fac cultura secretiei vaginale cu antifungigrama, antibiograma?
Cel mai bun tratament pe care l-am primit a fost in luna mai de la dr meu de familie: 5 zile zinnat, 7 zile ovule macmiror si 4 pastile de nistatina pe zi, pentru ca m-am umplut si de candida in urma actului sexual. Dar fix in prima zi a tratamentului mi am cumparat irigator tantum rosa de la catena, si l am utilizat direct din cutie fara sa il mai spal. iar a doua zi aveam vaginul si vezica umflate. Si am folosit ovulele dupa tratamentul cu zinnat pentru ca ma ustura foarte tare si nu le suportam. si de asta cred ca nu si a facut efect tratamentul. Era prafuit irigatorul oare? Dupa aia am fost la alt dr mi-a dat cervugid cu ciprinol-nu a trecut, apoi tavanic cu polygynax, nu m-au ajutat mi-am dereglat si flora intestinala, mi au aparut afte pe limba si am facut si otita. Pt otita am luat de capul meu, amoksiklav nu mi-a trecut. Ma tem sa nu fie cauzata de candida. Nu mai stiu ce sa fac, sunt in ceata

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu inteleg ca infectia (infectiile) tale nu sunt atat de usor de identificat. In plus poate datorita tratamentului primit, poate si datorita unor conditii pre existente au aparut probleme de la antibiotice.

Din pacate totusi, trebuie sa rezolvi problema cu infectia. Intr-un fel sau altul. Si acest lucru se face de catre medic. Este prea periculos si efectele sunt prea nasoale pentru a incerca sa aplici tratamente populare. Pare sa fii avansat destul de tare.

In locul tau as merge pe internet si as cauta cel mai smecher medic in domeniu. Si m-as duce la el. Poate o sa dureze cateva zile pana va putea sa te primeasca dar acolo as merge. As alege unul cu puternice cunostinte in infectioase.

Motivul ar fi ca nu iti mai poti permite tratamente ratate.

De asemenea, as incerca pe cat posibil sa fiu atent la folosirea si aplicarea tratamentelor si/sau a altor actiuni.

Din pacate nu cred ca exista un raspuns la problema ta, de a scapa in cateva zile. Pare sa fie o chestie de saptamani cel putin.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc, ma gandesc sa nu fie o candida interna, sistemica, dar nu stiu daca sunt analize sa o poti identifica, ea oricum traieste in mod normal in corpul nostru, ma gandeam sa mai fac analiza secretiei vaginale si de col uterin cu tot cu antibiograma, antifungigrama, sa vad ce fel de microb e si la ce e sensibil, si analize pentru BTS-uri. Asa mi-am pierdut increderea in doctori... eu oricum am imunitatea slaba pentru ca anul trecut trecut am tinut o dieta drastica si mi a dereglat metabolismul, eram asa slaba..ma gandesc ca poate din cauza asta a avansat candida. Momentan ma simt bine doar cu ceaiuri de musetel, bai de aburi, antibioticele nu ma ajuta... O sa vad ce o sa fac, sper sa dau de un medic bun,

| cristimihailov a răspuns:

Candida traieste din ce stiu eu in anumite parti ale corpului. Ca si alte bacterii. Problema este ca ele chiar fac bine acolo unde au fost destinate sa locuiasca.

Insa daca schimba organul sau locul pot fi chiar foarte periculoase.

Poti sa faci altfel: cauta cativa doctori si vezi daca primesti acelasi sau un asemanator tratament.

Ar mai fi o optiune, dar aia pe privat. Acolo conteaza extrem de mult doctorul. Extrem de mult inseamna numai doctorul.

| Basthet a răspuns:

Bună! cristimihailov ți-a dat cel mai bun sfat. Urmează-l urgent!