| Impretty a întrebat:

Bună.
De vineri m-a cam apucat raceala.Am avut febra si nas infundat. Ziua urmatoare nu am mai avut,nici duminica,dar aveam o stare naspa si eram slabita.
Duminica am observat ca pe cerul gurii in fund de tot,după omuleţ(sper ca intelegeti) mi-au aparut niste bubite roşii,aproape de culoarea pielii,nedureroase la atingere,dar cand eram pe afara si veneam de la scoala,simteam cum ma arde nasul inauntru,cum ma ustura,si bubitele alea ma cam usturau,si acum ma cam ustura,ma cam dor.
Tin sa mentionez ca dumnica am fumat un chiştoc din care a fumat altcineva.
Imi este foarte frica.S-ar putea sa fie ceva grav? Este laringita?
Ce pot sa fac ca sa imi treaca acele bubite? O sa treaca de la sine?
App:Iau Nurofen de răceala si gripă,Augumentin,si iau si de tuse ceva.
Va rog sa imi raspundeti, imi este foarte frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este o infectie mai mult ca sigur. Du-te la medicul generalist(de familie) si spune-i toate astea. Iti va pune diagnosticul corect dupa cateva investigatii apoi va urma si un tratament care te va scapa de boala.
Nu lua medicamente fara acordul medicului pentru a nu obisnui bacteria cu antibiotice si a-ti scadea sansele de vindecare! Daca consideri ca boala s-a agravat, apeleaza la urgente si roaga-i sa te directioneze catre infectioase. Stai linistita, sunt sigur ca iti vei gasi leacul daca iei boala din timp si lasi sfaturile de pe internet. Ai grija sa nu intri si cu alte persoane in contact! Cand ai diagnosticul, anunta-ne si pe noi!

| Zedge a răspuns:

E posibil sa ai o infectie si rosu in gat, si iti recomand sa te lasi de fumat daca nu vrei sa ajungi la probleme mult mai grave mai incolo si sa iti ruinezi viata, mai ales esti fata, nu iti strica frumusetea cu tigarile care oricum nu iti aduc nimic bun.