| DelphhiN a întrebat:

deci ieri dimineata mi a aparut un herpes pe buza superioara.Am crema Aciclovir cu care ma dadeam pe fata pentru un cos foarte urat si cateva pete, o colega mi a cerut sa se dea si ea ca ii aparuse ceva bubite, nu stiu exact ce la coltul gurii si i am dat, ei asa cred ca mi a aparut mie herpesul, din cauza acelei colege.
Am inceracat sa ma mai dau cu crema de cateva ori dupa care am abandonat si m-am dat cu putina pasta de dinti, am abandonat si asta si m am spalat cu ceai de musetel si am tinut acolo aloe vera.
Am citit pe net ca trebuie sa te dai cu acciclovir, o sa cumpar altul si o sa ma dau dar am mai auzit ca trebuie sa te dai cu alcool iodat, dar eu din cate stiu ala arde, nu o sa faca mai rau?
e posibil ca microbul sa mi fi ramas pe unguent sau cum de am facut herpes de la colega respectiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vreaumult a răspuns:

Am avut o colega care a patit la fel si parca si-a luat o crema nu mai stiu sigur si in 2 zile i-a disparut