| GeorgeHilgard a întrebat:

Recent(cam de 2-3 zile) mi-a aparut un herpes aproape de coltul gurii,sus, pe buza superioara.S-a depus deja crusta.Nu vreau sa aud,, Du-te la farmacie si ia crema x".Am nevoie de un remediu care sa ma vindece in maxim 4 zile.Va rog, daca stiti remedii pentru herpesul bucal spuneti-mi si mie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristina1412 a răspuns:

Buna! Poti incerca cu plasturi pentru herpes, gasesti la orice farmacie, costa aproximativ 4 lei si sunt foarte eficienti, in maximum 2 zile iti trece.
Sau daca vrei un remediu natural care poate fi facut in casa incearca o pastă dintr-un cățel de usturoi pisat și puțin oțet și se aplică pe herpes, de 2-3 ori pe zi;
Sper sa iti fie de folos!

| GeorgeHilgard explică (pentru Cristina1412):

Chestia cu usturoiul mi-a uscat repede herpesul si a facut sa cada crusta.Ms.Dar cu plastuii nu imi trece, am mai incercat.

5 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca remediile din casa sunt superioare celor din farmacii?
Imi pare rau pentru tine dar nu o sa-ti treaca in 4 zile cu nici un remediu. Daca de la inceput cand ai simtit senzata de arsura aplicai o crema cu aciclovir nu erai acum in situatia asta.
Daca te stii cu herpes e normal sa ai tot timpul acasa o asemenea crema.

| GeorgeHilgard explică (pentru Holy2010):

Ms,nu mi+ai fost defolos!

| Holy2010 a răspuns (pentru GeorgeHilgard):

De data asta nu. Dar poate inveti ceva din toata experienta si data viitoare te pregatesti.
Cu placere!

| GeorgeHilgard explică (pentru Holy2010):

Oricum,recunosc faptul ca ai dreptate...