| DjSannan a întrebat:

Buna dimineata tuturor, as avea nevoie urgenta de raspunsuri.

Care ceaiuri sunt bune pentru a elimina piatra de la rinichi? Si daca stiti si ceva medicamente pentru eliminarea pietrelor la rinichi?

Si ce regim alimentar ar trebui atunci cand ai piatra la rinichi?

Multumesc frumos tuturor celor care imi dau sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Foloseste ceaiuri din matase de porumb/cozi de cirese/coada soricelului/coada calului/ienupar
Asta in caz ca pietrele sunt mici ori ai nisip.
Fara sare/fara grasimi
http://sanatate.acasa.ro/......11704.html
Cel mai bine ar fi sa ceri si sfatul m edicului de familie.
O zi buna sa ai:)

| AdelinaC a răspuns:

Depinde de cat de mare e piatra. Daca e vorba de ceva mic sau de nisip, atunci ia orice ceai diuretic si consuma multe lichide. Daca insa e piatra mare, cea mai buna optiune e interventia chirurgicala pentru ca mobilizand-o de acolo faci mai mult rau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din cate stiu eu ceaiul din matase porumb sunt cele mai cunoscute.Dar daca mergi la plafar iti vei da o formula de plante.
http://www.doctorulzilei.ro/......a-rinichi/
Totusi pentru tramement si regim e bine sa mergi la medic, singurul in masura sa-ti da un sfat competent
http://www.doctorulzilei.ro/pietre-la-rinichi-simptome-cauze-si-tratament/