| SimonaaaF a întrebat:

Buna dragilor!:* As vrea din nou sa ma ajutati cu ceva!big grin Am 15 ani, inaltimea de 165 cm (1, 65 m)...cam asa si 72 de kg. Stiu, e foarte mult! Imi dorec foarte mult sa slabesc. In vara, am incercat sa mai tin o dieta diasociata, adica mancam 3 zile numai carne, 3 numai fructe si legume si 3 numai lactate si oua. Bineinteles, nu am reusit sa o tin. Mananc foarte mult, multe dulciuri si pur si simplu nu ma satur cu putina mancare, simt ca ma roade stomacul si ca mai vreau. Vreau sa ma ajutati, dar as vrea, din proprie experienta, adica sfaturi bune! M-ar interesa ce ati incercat voi, ce ati reusit. Si sa-mi recomandati ceva, chiar si cateva video`uri cu exercitii fizice bune pentru problema mea. Eu nu par foarte grasa, deoarece sunt si inaltuta, chiar nu par de atatea kg... Par de 60 cam asa, dar eu nu suport! Ma simt obezaaa! Please, help me!:*sad Daca ma ajutati, dau cea mai mare funda din lume!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreutza1818 a răspuns:

Buna,draga! Eu aveam aceeasi problema ca si tine...numai ca la mine 1.60 si 63 kg.Eram disperata, cautam pe net diete si cure de slabit miraculoase, dar nu am tinut nici una, pentru ca mi se pareau absurde.In fine..Intr-o zi de luni mi-am zis ca trebuie sa fac ceva sa slabesc asa ca am inceput sa mananc regulat(mic dejun, pranz, cina)si luam si cate o mica gustare(fie o bucata de ciocolata fie un fruct).Si in fiecare seara faceam cateva exercitii pentru abdomen, fesieri, coapse si brate(cate 30-60 minute in fiecare seara). Daca adopti un stil de viata ca acesta vei slabi foarte frumos(corpul ti se va modela).Nu mai incerca diete de genu:3 zile mananci nu stiu ce, etc.Crede-ma! E spre binele tau! Aaaa! Si trebuie sa renunti la prajeli, fainoase si dulciuri.Asta inseamna ca prajelile le excluzi complet, fainoasele si dulciurile mai putine, cred ca un patratel de ciocolata cand ti-e pofta e bine, si paine doar dimineata si la pranz.Succes la slabit! Si iti recomand sa faci exercitiile de pe site-ul FitnessBlender. :*

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| Cosmin86 a răspuns:

"In vara, am incercat sa mai tin o dieta diasociata, adica mancam 3 zile numai carne, 3 numai fructe si legume si 3 numai lactate si oua"

de ce ai vrea sa tii o asemenea IDIOTENIE?

tu de sport + alimentatie sanatoasa nu ai auzit? eu asa am slabit 18 kg, fara diete RETARDATE

| crazypretty a răspuns:

Eu am avut 60 de Kg la 160 si am slabit 13 kg in cinci luni cam asa nu mai mananc fast food decat ocazional nu mananc dupa 6 si nu iau gustari dimineata mananc un iaurt sau un sandwich cu paine neagra la pranz mananc orice fel de mancare dar cu masura si inainte sa iau pranzul beau un pahar cu apa si unul dupa ce mananc nu mananc cu paine dar atunci cand mananc mananc doua maxim trei felii de paine pe zi sport nu prea fac pentru ca mare parte din drumul spre scoala il parcurg pe jos si cand iti este foame bea apa sau manancaun fruct la inceput e greu eu acum dupa cinci luni nici nu mai simt nevoia sa mananc mult sa mananc fast food sau sa mananc dupa sase pentru mine acum e ceva normal incepe prin a renunta pe rand nu brusc pentru ca nu ai sa reusesti in primul rand nu mai manca seara treptat renunta la paine si fast food si fa-ti un obicei in a bea apa cand tie foame intre mese

| Schlossgold a răspuns:

Hmm draga mea daca u esti acea domnisoara de la avatar arati bine asa cum esti... este greu sa tii o cura de slabire dar cele mai folositoare sunt exercitiile fizice eu sunt un baiat am inceput sa am burta si nu mi-a fost mica surprinderea cand anumiti prieteni imi reprosau lucrul acesta de aceea m-am apucat de exercitii fizice si alimentatia mea se rezuma in cea mai mare parte la fructe intro perioada de 3 lunii am reusit sa dau ''burtica'' jos si sa am un trup mult mai sexy ca la inceput laughing acelasi lucru ti las sugera si tie fructe si sport cat mai mult

| andy203 a răspuns:

Pentru a avea un corp sexy trebuie sa faci mult sport.