| Kalibi1327 a întrebat:

Bună, dulcolax pastile de câte ori trebuie luat pe zi și câte zile am cautat pe net dar nu am găsit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adult sau nu, alege tu

- Adulti: Luati 1-2 drajeuri gastrorezistente pe zi. Incepeti cu 1 drajeu. Doza poate fi ajustata pana la doza maxima de 2 drajeuri pentru a produce scaune regulate. Nu depasiti doza maima zilnica de 2 drajeuri.

- Copii cu varsta cuprinsa intre 2 si 10 ani: Luati 1 drajeu gastrorezistent pe zi.Nu trebuie sa administrati Dulcolax la copii cu varsta de 10 ani sau mai mici decat numai la recomandarea medicului copilului dumneavoastra.

stai pe-aproape de toaletă!

| Kalibi1327 explică (pentru sierra1):

Mulțumesc, dar nu știți câte zile trebuie luat? Sau trebuie luat doar când ești constipat pentru adulți

| sierra1 a răspuns (pentru Kalibi1327):

Dacă ești lângă toaletă, iți spun. Ești?

| Wr3nch a răspuns:

3. Cum să utilizaţi Dulcolax
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum scrie în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doza recomandată este:

Pentru tratamentul constipaţiei.

Adulţi :
Luați 1-2 drajeuri gastrorezistente (5-10 mg bisacodil) pe zi. Începeți cu 1 drajeu. Doza poate fi ajustată până la doza maximă de 2 drajeuri pentru a produce scaune regulate. Nu depășiți doza maimă zilnică de 2 drajeuri.

Copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 10 ani:
Luați 1 drajeu gastrorezistent (5 mg bisacodil) pe zi.Nu trebuie să administrați Dulcolax la copii cu vârsta de 10 ani sau mai mici decât numai la recomandarea medicului copilului dumneavoastră.

Pentru pregătirea investigațiilor şi înainte de intervenții chirurgicale

În vederea pregătirii investigațiilor și înainte de intervenții chirurgicale, Dulcolax se va administra sub supraveghere medicală.

Adulţi
Pentru evacuarea completă a colonului, doza recomandată de Dulcolax recomandată la adulţi este de 2 drajeuri (10 mg) dimineaţa şi 2 drajeuri (10 mg) administrate în seara de dinaintea examinării, înainte de culcare, urmate de un un supozitor în dimineaţa examinării.

Copii și adolescenți
La copii cu vârsta de 4 ani şi peste, se recomandă 1 drajeu gastrorezistent Dulcolax 5 mg seara şi un laxativ de uz pediatric cu acţiune imediată (de exemplu un supozitor) în dimineaţa următoare.

Mod de administrare
Drajeurile trebuie luate seara pentru a avea activitate intestinală în dimineaţa următoare. Acestea trebuie înghiţite întregi, cu o cantitate adecvată de lichid (dar nu lapte, vezi „Utilizarea Dulcolax cu alimente şi băuturi").

Drajeurile gastrorezistente nu trebuie administrate împreună cu produse care reduc aciditatea tractului gastro-intestinal superior, cum sunt laptele, antiacidele sau inhibitori ai pompei de protoni, pentru a nu dizolva prematur învelişul enteric.

| Strwberrs a răspuns:

1-2 pastilute de acelea