| AdiyAdriann a întrebat:

Acum cateva zile am luat 2 pastile de dulcolax pentru ca eram constipat tare,si-au facut efectu imediat,cred ca m-am plimbat toata ziua la toaleta. Si n-am mai fost de atunci, de aproximativ 4 zile. Oare o sa ma constip iar? Astept argumente, dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Normal ca o sa te constipi. Pastilele te ajuta doar temporar, nu te vindeca de constipatie. Pentru a remedia permanent situatia, trebuie sa manci cum trebuie si sa faci si un pic de activitate fizica. In special mersul pe jos ajuta, este ca un masaj pentru mate. :p

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce alimentatie ai. Daca mananci carne te constipi.Este normal sa nu mergi la toaleta dupa o indigestie.Nu ai ce elimina.Totusi 4 zile este cam mult.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dar ai mancat ceva?

| AdiyAdriann explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce vrei sa spui? Daca am mancat zilele astea thinking

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Cu siguranta asta te-am intrebat, un om normal are scaunul zilnic maxim a doua zi

| pietrean a răspuns:

Evita cat poti de mult,orice medicament care combate constipatia, care se termina cu "lax". Aceste medicamente, iti fac muschii rectului si ai anusului puturosi, nu se mai contracta-relaxeaza ca sa impinga materia fecala.
Daca ai mancat, in cele 4 zile(si cred ca ai mancat),s-ar puteaiar sa te constipi,daca ai mancat produse ce constipa(paine alba,orez, grasimi, mezeluri, etc), nu te-ai hidratat indeajuns(ca sa "inmoi" ce ai mancat). Vezi ce ti-am raspuns si la postarea cealalta.

| AdiyAdriann explică (pentru pietrean):

Eu sunt cam slab, mananc moderat. De cand ma stiu am scaun la 3-4 cateodata 5 zile

| anonimmni a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Baga supozitor

| AlbertoO2001 a răspuns (pentru pietrean):

Azi am loat și eu 2 pastile și du făcut efectu dar acu ma simt obosit enorm
Cauzeaza cu ceva pastilele astea

| Raluuuca89 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa bei multa apa, ceaiuri si sa mananci ciorbe. Nu are nimic daca iei rar astfel de pastile, ele iti accelereaza peristaltismul intestinal, adica miscarile intestinelor care favorizeaza expulzarea fecalelor, de aia ai avut crampe dupa ce si-a facut efectul. Ideea de baza este ca trebuie sa bei lichide, desigur daca tii vreo dieta, gen dukan, te sfatuiesc sa renunti.

| AdiyAdriann explică (pentru Raluuuca89):

Nu tin nici-o dieta big grin, n-am de ce thinking

| Raluuuca89 a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Am intrebat pentru ca am o prietena care a tinut dieta respectiva si...a fost naspa de tot. Ehh poate o sa te reglezi in timp nu stiu ce sa iti zic mai mult de atat.

| Zenithf a răspuns (pentru Raluuuca89):

Ciorba de varza in special, dar orice cirba care are mult zarzavat in ea e buna, legume si zarzavaturi fierte, contin fibre care stimuleaza peris-cum i-ai zis tu, si formeaza 'scheletul' materialului de evacuat. In plus au si o actiune de "raschetare" a peretilor intestinului, ajutand la indepartarea placii bacteriene care poate provoca sindromul colonului iritabil si o serie de alte afectiuni. Un raspuns foarte bun, se vede ca esti o fata care are grija de sanatate.