| anonim_4396 a întrebat:

Buna eu am 16 ani si mi-a intarziat menstruatia 6 zile, am dureri de spate si de burta mai mereu.stiti cumva care ar fi cauza? eu inca nu mi-am inceput viata sexuala, si de aceea nu stiu ce ar putea fi, din ce cauza imi intarzie asa mult menstruatia.plsss spuneti-mi j mie ce ar putea fi...va rog astept raspunsuri clare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o dereglare, nu ii stie nimeni cauza, numai medicul. Daca ai si dureri, ar trebui sa te duci la ginecolog. Fiind virgina, nu te va consulta ca pe femei, mai degraba iti va face o ecografie s, eventual, niste analize. Mai asteapta 2-3 zile si daca tot nu iti vine menstruatia, nu ai de ales.

luciana
| luciana a răspuns:

Daca nu ai de ce sa iti faci griji ( zici ca nu ai inceput inca viata sexuala ), sigur este vb. de o dereglare de ciclu si cel mai bine ar fi sa mergi la doctor in cateva zile - singurul in masura sa iti dea sfaturile necesare. Sper sa rezolvi cat mai curand aceasta delicata problema, si sa scapi de acest stres ...Multa sanatate, Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inca nu e cazul sa iti faci probleme, daca nu ti-ai inceput viata sexuala poate fi o dereglare (de aici durerile de spate si de burta). Mai asteapta cateva zile daca nu apar "musafirii", trebuie sa mergi cu mama ta la un ginecolog.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi la medic pentru investigatii. E posibil sa fie o dereglare hormonala.

| BlueDreams a răspuns:

Iti spun sa nu-ti faci griji.Am 13 ani si mie imi intarzie cate 2 saptamani.Am fost la medic si a spus ca la varsta noastra dereglarile hormonale sunt normale.Deci no problem s-ar putea intr-o luna nici sa nu-ti vina.kiss

| little a răspuns:

Esti gravida rolling on the floor chiar daca inca esti virgina big grin... nu am dreptate lume? laughing