| Lovemydoggy a întrebat:

am o problema foarte serioasa si nu vreau raspunsuri la misto sau glume. Mi-a intarziat menstruatia 10 zile, lucru care nu mi s-a mai intamplat. de obicei imi intarzia 2-3 zile maxim 4, dar luna aceasta a intarziat 10 zile... pe parcursul acestor zile am avut dureri de burta cum aveam de obicei inainte de a veni, dar nimic. Tin sa mentionez ca am fost 2 saptamani la bazin, iar apa era cam rece, tin sa mentionez ca am 17 ani aproape iar viata sexuala nu mi-am inceput-o (asta exclude ideea unei sarcini)
care ar fi motivul pentru care imi intarzie atata timp menstruatia luna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, faptul ca menstruatia iti vine de obicei cu intarzieri de 2-3 sau chiar 10 zile, imi spune clar ca tu NU ai un ciclu regulat si poate fii perfect normal pentru tine.
Un ciclu regulat, se succede in fiecare luna la acelasi numar de zile.
Nu-i fa probleme, este la fel de normal si ciclul regulat si cel neregulat, diferenta este ca trebuie sa fii pregatita oricand la cel neregulat, pentru ca nu stii cand vine, nu poti calcula ovulatia si perioada fertila, deci, un pic de haos in menstra ta.
Daca vrei sa-ti reglezi ovulatia, poti merge la ginecolog si ti se pot prescrie anticonceptionale, care iti vor regla ciclul menstrual dar iti vor da si o sumedenie de efecte negative, ca orice drog care actioneaza asupra hormonilor tai, dar, decizia este a ta.
Ce doresc sa-ti spun este, ca sunt milioane de femei cu un ciclu neregulat ca al tau, care traiesc bine mersi, fara anticonceptionale! Sunt perfect normale si sanatoase, chiar si cu un ciclu neregulat. Deci, nu-ti fa probleme!
Da, este posibil si ca statul mai mult in apa rece sa inflameze un pic ovarele, dar menstra este influentata hormonal mai mult decat inflamator.

Răspuns utilizator avertizat
| LadyDee89 a răspuns:

Dereglari hormonale! menstruatia trebuie sa vina intra 28-35 de zile!

| WolfYTB a răspuns:

Nu am inca inceputul de ciclu dar daca nu vrei sa mergi inca la gineclog poti vorbi cu mama ta.Sigur i s-a intamplat si ei.