| TheWingNight a întrebat:

Eu am oasele foarte suftiri (exagerat de subtiri) ca sa mi se ingroase oasele ce ar trebui sa fac? Exista vreo operatie sau ceva sa iau ca sa mi se ingroase oasele? Am 17 ani si nu vreau sa raman asa pentru tot restul vietii. Credeam ca o sa mi se ingroase oasele dar nu se ingroasa deloc si o sa raman asa pentru totdeauna, si nu vreau asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miuriel a răspuns:

Va trebui sa te duci la medic si sa iei calciu si vitamina D.Va trebui sa te grabesti, deoarece, corpul tau a ajuns la varsta la care stagneaza...
Sper ca ti-am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai un control medical poate spune dacă sunt subțiri sau nu, dacă este nevoie de o intervenție medicală de specialitate, etc.
Aici ne dăm cu părerea, o îndrumare, etc. nu operații pe cord deschis!
Sănătate.
Pa, pa.

| yana_9783 a răspuns:

Sa ti se ingroase oasele? nu stiu, nu-s doctor. dar ai putea sa iei calciu pentru intarirea lor, e bun.

| TheWingNight explică:

Da dar corpul se dezvolta doar pana la o anumita varsta(18 ani) si dupa ramane asa. Eu mai am putin pana fac 18 ani si degeaba o sa iau calciu ca oasele tot asa raman. Exista vreo operatie care sa poata sa ingroasa oasele? intreb pentru ca nu am cum sa ma duc la medic sa intreb.

| GEO9999 a răspuns:

Mananca niste calciu sau ia niste pastile cu continut ridicat de minerale si calciu
funda plz

| Catalinfilip a răspuns:

Asta se intampla cel mai des la sportivii care practica natatia.De obiei, cand stai foarte mult in apa, corpul isi da seama ca nu are nevoie de oase foarte puternice si atunci se intampla asta.Nu stiu daca e si cazul tau, du-te la medicul de familie