| raul20122 a întrebat:

eu as vrea sa introduc si o cura interna si externa cu argila in tratamentul meu impotriva acneiei.Dar eu am un tratament de dermatolog: brevoxyl dimineata si dupa masa iar seara isoterxin, ma intrebam daca pot sa imi fac si masca intre aceste intervale de expemplu dupa brevoxyl`ul de dupa masa ca chiar nu as vrea sa renunt la tratamentul dat de demermatolog, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Daca nu ai pielea sensibila, adica nu are reactii la diverse creme, masti, poti merge increzator pe masca cu argila, e ceva natural si chiar da rezultate, cel putin la mine, m-a scapat de cateva cosuri in 2 zile, aplicata in combinatie cu miere. De baut poti sa o bei linistit, e foarte buna o cura d-asta de detoxifiere cu argila. Sanatate!

| raul20122 explică (pentru znstr):

Si cum fac masca asta, folosesesc aceleasi pliculete ca acelea care le pun in apa plata si le beau sau trebuie sa cumpar ceva diferit de la farmacie?

| znstr a răspuns (pentru raul20122):

Eu folosesc atat pentru fata, cat si pentru baut aceeasi argila, cea de la Favisan. Dar tot de la aceeasi firma este si FaviBeauty, pentru ten, iar argila normala este pentru detoxifierea organismului. Poti sa folosesti aceeasi argila si pentru masca si pentru baut.

| raul20122 explică (pentru znstr):

Ok am inteles dar cum se prepara masca, si inainte de ia trebuie sa ma dau cu ceva sapun sau o pun direct?

| raul20122 explică (pentru raul20122):

Si mai vreau sa imi zici cum adica aplicata in combinatie cu miere adica dupa masca ma limpezesc si pun miere? ca eu ma gandeam sa pun Akne-Syt(Crema hidratanta) dupa aceasta, dar daca tu spui sa pun miere asa o sa fac

| znstr a răspuns (pentru raul20122):

Masca o pui direct, fara creme inainte, eventual dupa ce te speli dai cu acea crema hidratanta de care spui, sau de galbenele. Nu, nu te dai cu miere dupa masca; daca iei argila Favisan de care ti-am spus, o sa fie sub forma solida, nu praf: pui cateva bucatele de argila intr-o farfurie de cafea (sau o farfurie mica) si stropesti bucatelele cu putina apa, dar nu foarte multa (cat sa umezesti putin argila), si o lasi o ora. Dupa ceea se va face o pasta in care vei pune mierea, amesteci cu degetul si o aplici direct pe fata. Mierea hidrateaza si ea si nu usuca atat de repede argila, deci o sa te tina mai mult timp. Apoi doar clatesti cu apa calduta, si gata.

| raul20122 explică (pentru znstr):

Ok mersi mult, si de cam cate ori pe saptamana fac asta? o sa dea rezultate?

| raul20122 explică (pentru znstr):

A da si inca ceva deci eu am un gel de spalat inainte sa pun crema sau isoterxinu de la Bioderma Gel Sebium nu zic ca nu e bun dar am tot auzit de sapunul cu sulf, sau poate ca le confund eu ca sapunul cu sulf e ceva si gelu asta face altceva si daca asa ii atunci ce gel imi recomanzi inainte sa pun cremele adica care sa curete fata?

| znstr a răspuns (pentru raul20122):

Eu iti spun despre argila din propria experienta. Daca medicul dermatolog ti-a recomandat acel gel de spalat, atunci il poti folosi pe acela, dar am destule persoane cunoscute care au acnee si folosesc acel sapun cu sulf. Aici am vorbit despre argila in principal, ca la mine a functionat, nu despre creme. Daca vrei niste informatii mai plauzibile, consulta-te cu medicul de familie sau dermatolog, el iti va recomanda cel mai bun gel, daca nu te bazezi pe sapunul de care am zis.