| anonim_4396 a întrebat:

Ieri, pe la 3, m-a înțepat o albină în picior, la câțiva cm de degete şi mi s-a umflat la cateva ore după ce m-a înțepat. Acum e şi mai umflat şi mă mănâncă rău, dar mai ales nu pot să calc pe el că mă doare răuuu. Alergică nu sunt, că dacă eram, trebuia să se vadă simptomele. Am luat 2 pastile de Claritine şi m-am dat cu Rival Gel, dar nu prea văd efectul lui. Ce să fac? Să mă duc la spital? Si de ce mi s-a umflat aşa rău şi mă doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xVictor a răspuns:

Stai linistita... o sa-ti treaca imediat. era un leac cu otet si sare big grin O sa te usture si doara si mai rau pe moment iar dupa o sa-ti treaca.

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca spui ca nu esti alergica : masaj cu Tinctura de Lavanda si comprese reci. repeti cu tinctura din in 3 ore. este cel mai rapid si eficient tratament

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat să specific că nu am putut să scot acul...

| anonim_4396 explică (pentru xVictor):

Mersi pentru sfat!

| xVictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistita... o sa-ti treaca imediat. era un leac cu otet si sare big grin O sa te usture si doara si mai rau pe moment iar dupa o sa-ti treaca.

| Hexiled a răspuns:

Iti va trece in cateva zile, data viitoare cand te va intepa o albina freaca zona cu sare ca sa scoti acul

| Adrian926a a răspuns:

Cand te inteapa o albina nu e bune sa dai cu nici o crema pentru ca mai rau iti face, nici pastile nu e nevoie sa inghiti, cel mai bine e sa freci cu sare unde te-a intepat, e normal sa se umfle si sa te doara. data viitoare nu mai da cu creme, iti va trece dupa 3 zile

| DragonSilver a răspuns:

Ei haide serios? Pentru o albina iei medicamente, aplici creme, mergi la urgenta? Pentru ce? Daca nu esti alergica iti trece in 2-3 zile, foloseste comprese cu apa rece si freaca locul cu patrunjez, crezi ca ai fost singura intepata de albine?

| anonim_4396 explică (pentru DragonSilver):

Ei haide... Uite că e 5 dimineața şi pe mine m-au trezit mâncărimile şi durerea. Nu mai comenta dacă nu ştii şi nu te mai da tu pe deşteptul! Una e când scoți acul, alta e când rămâne acolo. Am piciorul umflat buştean, nici să merg nu pot, dar ție ți se pare normal. Mă laşi. Concepție de om 50+