| Yurisa a întrebat:

Ieri si alaltaieri am facut sala si cred ca m-am fortat prea tare deoarece ma durea foarte tare intr-o parte. Astazi, dupa ce am terminat de mancat, am simtit o durere in zona splinei ca si cand as fi facut mult efort. As vrea sa ma duc si azi, dar ma doare si cand respir. Se intampla ceva daca ma fortez? Am auzit ca ceaiul de musetel funtioneaza, dar nu sunt adepta ierburilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziptrack a răspuns:

Lasati corpul sa se refaca minim 1-2 zile intre antrenamente si incercati sa aveti o dieta bogata in carbohidrati complexi si proteine. Consumati in fiecare zi cereale integrale, legume/fructe si, daca urmariti sa puneti masa musculara mancati proteine din carne de vaca/oaie intrucat au toti aminoacizii.

Daca va fortati organismul in fiecare zi, veti claca la un moment dat dar mai mult, organismul cand e in stare de stres oxidativ consuma foarte multe minerale, in special zinc care e important pentru frumusete happy

| Yurisa explică (pentru ziptrack):

Multumesc mult!

Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Hello!

Daca mergi regulat la sala, e doar un efect advers la efort. E cumva normal pentru ca pierzi calorii, pui muschii la treaba dupa care ii realimentezi. Ideal e sa nu fortezi. Niciun antrenament fortat nu duce la rezultate bune. Te alegi doar cu muschi intinsi, fibre rupte si dureri insuportabile uneori (proprie experienta).
Azi repaus. Daca maine simti la fel, tot repaus. Daca maine esti ok, poti incerca sa mergi si vezi cum te simti dupa primele 20-30 de minute de activitate.
Si mananca ceva usor. Ajuta cand splina e naravasa.

Spor!

| Yurisa explică (pentru Roxin):

Azi o sa fac repauz. Am incetat sa mananc prajeli, paine, dulciuri si sper ca in 3 saptamani sa se vada ceva. Am o viata sedentara si pana in octombri as vrea sa nu stau degeaba. Multumesc de raspuns!

| Roxin a răspuns (pentru Yurisa):

Same. Munci de birou. Deci, stiu cum e. Recomand si alergare. Simpla alergare. 40-45 de minute sunt suficiente.

Răspuns utilizator avertizat