| ՀԷՑ a întrebat:

Imi cade parul destul de tare. Ce solutii aveti? Sampoan, balsam, masca, orice... big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Foloseste sampon si balsam de la Pantene(simultan) pentru a iti forma o rezistenta de durata a parului. Asta mi-a recomandat si mie o coafeza.(merita sa incerci; orice fel de Pantene, bine ar fi sa il iei de la farmacie unde ti-l va recomanda pe cel potrivit, la fel si balsam)

Baftahappy

10 răspunsuri:
| Belciu a răspuns:

Pe mine ma ajuta ceaiul de frunze de nuc, ceaiul de rozmarin si cel de frunza de brusture. Se frictioneaza parul si pielea capului cu unul din ceaiuri. Dupa doua-trei luni il schimbi cu altul.

| marcela290 a răspuns:

Samponul clear

| kanajambe a răspuns:

M-a ajutat mult Bluecap.il gasesti la farmacie dar e vreo 80 lei.Eu am fost cam sceptica, am incercat orice pana atunci.mi l-a dat dermatologul si a functionat. abia mai cade cate un firicelhappy succces

| kanajambe a răspuns:

Fara reclame sau lucruri de genul.mie mi-a priit Bluecap sampon, cam scumpisor dar mi-a trecut si mie si altor cunostinte problema asta. costa vreo 80 lei dar merita!

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Iti dau niste retete naturiste pentru par happy :
1.Pentru revitalizare : Taie marunt cojile de la 5 lamai le pui intr-un vas si torni peste ele 1.5 litri de apa clocotita.Astupi vasul si lasi 3 ore dupa care iti poti clati parul.
2.Fie ca este cauzata de stres, de oboseala sau de diverse afectiuni somatice, pierderea firelor de par poate fi remediata prin respectarea unor sfaturi usor de pus in practica.

-Prepara un amestec compus din pasta de banane, miere, iaurt si lapte degresat. Bauttura este bogata in biotina si te va ajuta sa intaresti radacinile firului de par. Bea preparatul cat de des poti.

-Ia suplimente nutritive care contin vitamina B6 si zinc. Acestea se recomanda persoanelor care nu asimileaza aceste substante din dieta obisnuita.

-Cand faci baie, maseaza scalpul foarte bine. Acesta practica revitalizeaza circulatia sangelui spre sange. Te vei simti revigorata si vei avea o senzaie de relaxare foarte placuta.

-Asigura-te ca dormi suficient si ca nu lucrezi prea mult. Stresul si oboseala excesiva sunt armele cele mai de temut ale parului frumos.

Alte remedii pentru a avea un par frumos si sanatos:

* frectii cu ardei iute la radacina firului de par

* frectii cu usturoi

* frectii cu ulei de nuca

* frectii cu ulei de porumb

* frectii cu ulei de masline

* impachetari cu argila, galbenus de ou si ulei de masline

* pentru a scapa de matreata se face masaj cu sare grunjoasa la radacina firului de par si se mentine 3-4 ore.

* limpezire cu ceai de urzica si brusture

* pentru stralucirea parului - limpezire cu zer.
3.Pt.stralucire : daca ai parul tern cel mai bun remediu este uleiul de masline.O simpla aplicareseara pe toata lungimea aprului cu frictionare usoara a pielii capului timp de 10 zile rezolva problema.In timpul nopti iti pui pe cap o basma sau un fes. Apliacatia are efect garantat improtriva caderii parului.
Mesaj daca mai vrei

| monicutza_5552 a răspuns:

Buna. si mie la fel... imi cade fff mult. am ppparul rar acum, mi-a cazut mai mult de jumate.eu am folosit revalid, dadeam 1 milion la 3 saptamani timp de 3 luni, dar niciun rezultat. aam folosit si gaz cu usturoi dar la fel! o sa ma duc la un doctor specialist pentru ca nu vreau sa chelesc. caderea parului este din mai multe motive. eu zic daca iti cade ff rau sa te duci la doctor, nu sta ca mine ( in 3-4 ani mi-a cazut aproape tot)! oricum poti folosi ceva inainte. te poti duce la plafar unde au sampoane sau uleiuri care te pot ajuta. :*

| Laurik800 a răspuns:

Sampon.Si mi-e imi cadea parul si de cand folosesc samponul Hair nu mai am nici o problema.

| meduzzza a răspuns:

Eu iti recomand sa zbati un ou sau doua ca la omleta.Sa te ungi cu el pe par inainte sa te speli pe cap apa sa nu fie ferbinte, sa fie calduta. De fiecare data cand te speli pe cap. Si dupa aia te speli cu sampon.Iti recomand din propria experienta.

| samiradeea a răspuns:

Tinctura de ardei iute! Se aplica pe radacina, ustura putin, dar isi face efectul.Nu aplici decat cand esti uda pe par.Nu te vei spala pe el decat a doua zi dupa ce ti l-ai aplicat!