| 0oSenioritao0 a întrebat:

Imi cade rau parul si incep sa chelesc.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| oanaro a răspuns:

Am folosit crema concentrata din ingrediente active naturale de pe acest site: http://www.tratamentchelie.aaz.ro
Sotul meu a folosit acest tratament pentru chelie, iar eu pentru sprancene, pentru ca le aveam foarte rare. Rezultatele sunt absolut uimitoare.

| purplestar9494 a răspuns:

Incepi sa ai anumite goluri micute sau sa se rareasca parul? Poti sa folosesti tinctura de ardei iute, ulei de ricin sau frunze de nuca sunt foarte bune aceste remedii.Totusi ai putea sa un deficit de vitamine.Ai probleme si cu unghiile sau pielea? Sau caderea parului mai poate fi pe baza de stres.Incearca aceste remedii daca vezi ca nu dau nici un rezultat in cateva saptamani iti sugerezi sa vezi un medic.

| 0oSenioritao0 explică (pentru purplestar9494):

Se rareste parul la radacina. sad Nu am probleme cu unghiile, chiar le am foarte mari.

| purplestar9494 a răspuns (pentru 0oSenioritao0):

Doamne fereste nu te gandi la o boala grava cancerul nu cauzeaza caderea parului de fapt citostaticele cauzeaza asta din cauza chimicalelor asa ca nu te mai gandi la ce este mai rau, stresul poate fi o cauza foarte importanta ti am spus incearca niste vitamine vitamax timp de o luna nu are ce sa iti dauneze nu te ingrasa doar este un supliment de vitamine.Incearca si acele remedii, deocamdata incearca chestii naturale nu baga chimicale in par ca iti pot dauna si mai mult incearca sa renunti la placa ondulator etc, perie-l doar o data pe zi chiar si mai rar daca nu se incurca incearca sa il perii cat mai usor ca sa nu mai agresezi firul de par.Si raman la parerea mea daca dupa cateva saptamani nu vezi nici o schimbare eu zic sa te duci la un control.Iti vor da de acolo vitaminele sau medicamentele necesare pentru cresterea parului!

| inLoveWithNutella a răspuns:

Du-te la medic! S-ar putea sa ai o problema serioasa. Nu vreau sa te alarmez, dar decat sa se complice lucrurile mai bine mergi cat mai repede.
Daca nu vrei sa mergi, eu iti recomand sa iei "Lecitina". Sunt niste vitamine care ajuta la cresterea si regenerarea parului si a unghiilor. Ai grija de tine!

| CorinaClaudia a răspuns:

Stilul de viata, alimentatia corecta ajuta mult parul, o masca pe saptamana (mai bine natrula : gasesti mii de retete naturale pe internet ) foloseste bicarbonat de sodiu in loc de sampon (te poti documenta despre el si beneficile aduse parului de pe net) vezi daca nu iti lipsesc vitamina A, B, B-6, E, si hena ajuta hena incolora : da volum la par si un aspect lucios si natural oricum mai bine folosesti ca balsam un galbenus de ou decat chimicale (ai grija sa nu te clatesti pe cap cu apa prea calda cand folosesti galbesnus de ou) etc...

| DyanneDyyD15 a răspuns:

Du-te la doctor, ai putea avea cancer( doamne fereste), in plus chiar nu strica o consultatie. Sa nu te sperii eu nu stiu exact, poate din alte motive, dar mai bine du-te la doctor ca nu e normal sa iti cada parul.

| DyanneDyyD15 a răspuns:

Scuze, greseala mea. Nu ai cancer, m-am informat mai bine si am aflat ca parul poate sa iti cada si la 20 de ani din cauza stresului...dec stai linistita, dar tot ar fi bine sa faci analiza, pentru binele si sanatatea ta

| AncaMads1809 a răspuns:

Dupa ce-ti speli parul si e inca ud maseaza-ti parul cu ulei de masline sau i-ati de Avon un sampon si un balsam anti-caderii parului.