| YnnaInn a întrebat:

Imi poate da cineva cateva masti pentru ten? (pentru tenul gras cu pistrui)
Multumesc anticipat!
Dau funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru ten gras, îţi recomand mască cu argilă, amestecă argilă cu puţină apă, zeamă de lămâie şi castravete. Pasta obţinută se aplică pe faţă. Se lasă să acţioneze 15-20 minute după care se curaţă faţa. Argila este cunoscută datorită proprietăţilor ei antiseptice şi mineralizante, şi te va ajuta la curăţarea şi tonifierea feţei precum şi la închiderea porilor care sunt principala cauză a apariţiei punctelor negre.
Te pup!

| asdfghjkl33 a răspuns:

- Foloseste o masca cu albus de ou, care "strange" porii si absoarbe excesul de sebum. Separa albusul de galbenus si amesteca-l cu o lingurita de suc de lamaie pret de un minut. Aplica pe fata uscata si lasa sa actioneze 10-15 minute. Cand simti ca s-a uscat complet si te strange, clateste cu apa calda.

- Masca cu argila verde: aceasta va ajuta la curatarea impuritatilor din piele. Amesteca 2 linguri de praf de argila verde si cateva picaturi de uleiuri esentiale, la alegere (indicat ar fi rozmarinul, pentru calmare). Lasa sa actioneze 15 minute, dupa care clateste.

- Masca cu aspirina: daca nu esti alergic la aceasta, te va ajuta cu siguranta in lupta ta cu acneea. Adauga apa peste praf si formeaza o pasta, dupa care mai pune putina miere. Aplica pe fata uscata, lasa 10 minute si curata.
Sper ca iti vor fi de ajutor!