| SiMpLa a întrebat:

Bunahappy Imi tot ies niste cosuri sub piele, dar nu se inrosesc, arata doar ca mici umflaturi sub piele si cand ma dau cu fond de ten din cauza lor se vede foarte urat. Daca le storc ramane gaurasad. Ce as putea sa folosesc pentru a nu mai avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Mergi la un salon de cosmetica, o cosmeticiana ti le va scoate cu un ac si iti va aplica masti pe fata care vor calma pielea.
Se poate face si acasa acest tratament, dar exista riscul sa se infecteze.
Iti pot spune cum se face un tratament acasa (desi nu il recomand, daca nu ai indemanare).
Fata se curata cu un disc demachiant pe care am pus o crema demachianta adecvata tipului de ten.
Pui pe aragaz un vas cu apa in care vei face o infuzie de menta, (lasi apa sa fiarba in clocot apoi adaugi menta)
Iei un prosop mai mare si te acoperi cu el, tu stand cu fata aplecata peste vasul cu infuzia de menta.
Stai deasupra vasului cu capul acoperit, cat suporti, 10 minute de exemplu.
Nu stergi fata.
Iei un ac de seringa steril si cu ajutorul lui intepi usor "punctul alb" (comedoane inchise), trebuie avuta grija sa nu intri prea adanc, daca ranesti pielea din jurul lui, ramane o cicatrice rosiatica.
Apoi cu ajutorul degetelor invelite intr-un tifon curat se stoarce usor pana iese la exterior.
Pe locul unde ai scos "punctul alb" te dai cu putina, vata inmoiata in alcool sanitar (spirt)
Dupa ce termini operatiunea te speli cu apa rece (apa minerala) sa inchizi porii.
Te speli cu ceai de musetel ca sa calmezi pielea.
Aplici o crema adecvata tipului tau ten, care calmeaza pielea, poti folosi si o crema de musetel sau de galbenele.
Eu iti dau un sfat sa mergi la cosmetica.
Ce ti-am scris aici, eu fac acasa de multi ani, tratamentul il fac si prietenelor mele si uneori mai dau si eu gres, (sa intap pe langa piele sau mai adanc decat trebuie), cel mai bine mergi la cosmetica.
AI GRIJA POTI RANI PIELEA, RAMAN CICATRICI.
Mai bine previne aparitia comedoanelor prin curatirea tenului, exfoliere, hidratare.

| IMC90 a răspuns (pentru alexandraalis):

Si ce fel de pregatrie medicala are cosmeticiana, de isi permite sa stoarca cosurile? Nu stie oare ca foliculul sebaceu poate fi deschis numai de catre medicul Dermatolog? Orice tentativa a unui amator (care nu a facut facultatea de medicina) se poate solda cu cicatrice definitive...

Acneea NU este o problema de cosmetica. Majoritatea produselor cosmetice agraveaza acneea.

| alexandraalis a răspuns (pentru IMC90):

Cosmeticiana are cunostinte teoretice despre anatomia omului si "isi permite sa scoata cosurile", face parte din meseria ei.
http://www.christinevalmy.ro/cursuri/estetica
Medicul dermatolog recomanda tratament medicamentos, creme preparate in farmacie dupa reteta data de el.
http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/1403
Uneori este nevoie de cosmeticiana si medic dermatolog, tratamentele merg in paralel.
La cosmeticiana nu merge in fiecare zi, ci o data pe luna, la trei luni.
Iata 2 site-uri unde gasesti informatii.
Desi nu am incredere in bloguri sunt unele in care sunt si informatii bune, Daca ai ceva notiuni despre ce te intereseaza si vrei sa-ti amintesti ceva iti dai seama cum sa deosebesti informatiile bune de cele care nu sunt adevarate.

| IMC90 a răspuns (pentru alexandraalis):

Cosmetician poti fi si cu 10 clase, cosmeticiana nici nu stiu daca are facultate (daramite sa mai aiba si ore de anatomie in facultate)
Fara sa mai punem la socoteala ca o simpla facultate de medicina nu ajunge, de regula trebuie sa stii si practic sa faci ceva (si asta se invata in anii de rezidentiat)
Nu mai dezinforma lumea, singurul motiv pentru care cosmeticienii se baga la asa ceva este motivul financiar...

A, dermato-cosmetica este cu totul altceva, dar trebuie sa fii medic ca sa poti sa practici dermato-cosmetica.

| alexandraalis a răspuns (pentru IMC90):

Medicul dermatolog nu scoate cosurile, punctele negre sau albe, cosmeticiana se ocupa cu asta.
Medicul trateaza prin tratament medicamentos acneea vulgara.

Alte răspunsuri
| IMC90 a răspuns (pentru alexandraalis):

Bun, sa continui discutia cu tine ar fi pierdere de vreme (mai ales ca este o discutie complet sterila pentru mine). Atata vreme cat nu intelegi cum functioneaza lucrurile nu are nici un rost sa-mi stric nervii cu tine.
Vorbim cand mai cresti si o sa inveti cum sta treaba in lumea in care traiesti.
Si mai insista si tu pe semnele de punctuatie.

Eu, prin cosuri inteleg acnee vulgara. Tu ce naiba intelegi prin cosuri? Asta ca sa-ti dau un exemplu ca habar n-ai despre ce vorbesti.
Punctele negre se numesc comedoane. Ti-as zice si cum se numesc punctele albe, dar te bag total in ceata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Crede-ma am crescut, sunt in inalta, am peste 35 de ani, am un serviciu, stiu foarte bine ce spun.
Te rog ducumenteaza-te, daca nu esti cadru medical, TACI.

| alexandraalis a răspuns (pentru anonim_4396):

Punctele albe se numesc comedoane inchise.
Este adevarat ce ai scris{" Eu, prin cosuri inteleg acnee vulgara"
Eu am scris la primul raspuns despre aceste puncte albe, pentru ca din intrebarea acestei fete, asta am inteles, nu pot sa-i dau raspuns suta la suta corect pentru ca nu am vazut-o. Consultatiile nu se fac pe internet si nu sunt medic dermatolog. Tu nu ai facut decat sa-mi faci observatie, desi eu sunt sigura pe ce am scris si pot dovedi. Fata daca vrea merge la biblioteca din oras cere o carte de specialitate, citeste si trage concluzii sau intreaba un medic sau o asistenta medicala, chiar si o cosmeticiana, referitor la ce am scris. Eu nu i-am eliberat o reteta online, ca nu sunt medic si nici un medic nu ar face asta, decat daca merge la cabinetul medical.

| alexandraalis a răspuns (pentru IMC90):

Si referitor la ce ai scris "Vorbim cand mai cresti si o sa inveti cum sta treaba in lumea in care traiesti"., am crescut, sunt inalta, am peste 30 de ani si stiu cum sta treaba in lumea asta crede-ma am un serviciu.
Da, poate am gresit cu semnele de punctuatie, m-am grabit, trebuie sa mai si muncesc, stau pe acest site sa ma relaxez, intr-o pauza de masa, sa ma amuz de prostiile scrise de unii.

| IMC90 a răspuns (pentru alexandraalis):

Mai, eu ti-am zis doar ca nu iti trebuie facultate ca sa devii cosmetician (cel putin in Romania). Nu este indicat sa storci pustulele fiindca raman semne.

Umflaturile de sub piele sunt fie puncte albe, fie inceputuri foarte mici de chisturi. Stoarcerea lor determina raspandirea asa zisei infectii (deci si mai multe puncte albe). Tratamentul consta in microdermabraziune (gomaj) si aplicarea unui antiseptic usor (pana in 7% alcool)
Ideea de baza e ca aceste imperfectiuni apar pe fondul hipersensibilitatii glandelor sebacee (care produc mai mult sebum decat este necesar) Odata tratate ele vor reaparea atata vreme cat cauza nu este inalturata. Deci, se pot tine sub control o anumita perioada de timp dar nu se trateaza definitiv. Daca odata cu inaintarea in etate (cand trece de 25 de ani) nu dispar, abia atunci trebuie sa faca niste controale mai amanuntite si sa inceapa un tratament serios. Pana atunci, asta este.

| alexandraalis a răspuns:

Acneea trebuie tratata de medicul dermatolog, dar uneori este de ajung doar un tratament cosmetic si aici inchei subiectul.

| AndraNicoleta a răspuns:

Si mie mi se mai intampla si le intep cu acul. Dar nu iti recomand sa faci chestia asta.
Incearca totusi cu tetraciclina (unguent). Iti dai seara pe zona inflamata si pana a doua zi ar trebui sa se desumfle. Si daca nu ai tenul gras, in loc de tetraciclina poti folosi alifie de galbenele.
Numai bine!

| Kitty20 a răspuns:

Poti sa folosesti alcol iodat...eu zic c e bun

| SomeOne_1942 a răspuns:

Ai incercat sa nu mai folosesti fond de ten pentru o perioada. fondul de ten nu lasa pielea sa respire. daca nu poti renunta la fond de ten, poti incerca cu pudra - aplici o crema hidratanta si apoi o pudra potrivita pentru a adera la ten mai bine.

succes!

| StamateAlina1987 a răspuns:

La mine cand au aparut cosurile sub piele, am fost la doctor si mi-a dat ca tratament cu creme pe baza de ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation. Am scapat de toate cosurile de sub piele si puncte negre. Acuma mai folosesc de la Thursday Plantation, creme pentru a controla problema mea cu excesul de sebum

| ionutandreidragos a răspuns (pentru StamateAlina1987):

Eu cred ca Thursday Plantation nu e decat un alt nume din lista aia de produse cosmetice inutile si scumpe. Nu am folosit personal, insa am citit foarte multe forumuri despre acnee. Peste tot erau aceste tipuri de comentarii care le laudau pana la cer. TOATE, dar absolut toate comentariile erau scrise corect gramatical, laudau tehnic produsul, deci era un fel de teleshopping online. Cel mai bun este un medic care stie ce face, nu un om care a auzit de la cineva care i-a recomandat ceva si care a scapat de problema.