| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna, inca o intrebare am si va rug sa ma sfatuiti. Am 17 ani si ma doare in piept, nu mereu dar am momente cand ma doare si am fost si la Cardiologie astazi si mai am momente ale zilei cand ametesc ff des si obosesc repede.Mi-au iesit bine analizele dar nu mi-a facut ecograful si mi s-a zis ca e ceva pe stres sau oboseala si am momente cand imi amorteste mana stanga dar ff rar.Ce as putea face sa imi treaca? E ceva grav, nu stiu si m-am informat si m-a speriat sa nu pot face alte probleme.Va rog sa ma sfatuiti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tot un medic iti poate spune de ce in cazul tau iti amorteste mana stanga cand si cand
este normal cand citesti pe net lucruri ca te sperii pentru ca ei vorbesc la modul general despre toate cazurile posibile raportat la simptome identice

cand vei cauta despre amorteala mainilor gasesti chestii de genul:
"Amorteala mainilor poate avea multiple cauze, printre care se numara:
Traumatismele;
Degeraturile;
Compresia unui nerv;
Deshidratarea;
Anemiile;
Atacul de panica;
Consumul de alcool;
Anumite boli."

priveste partea buna nu ai nimic la inima!
mergi la medic neurolog pentru chestia cu amortitul mainii cat si pentru stresul si oboseala pe care le acuzi
sau pentru mai multa certitudine mergi la medicul de familie si acesta iti va da trimitere catre un medic de specialitate fata de problemele acuzate de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile in piept la 17 ani, apar de la atacurile deepanica si anxietate, cu exceptia cazurilor cand sunt de la inima, daca cumva ai o malformatie congenitala sau o boala de inima mostenita de la parintii tai.

Durerile in piept mai pot fi provocate de un stomac prea plin sau de la mancare neadecvata, putand provoca gastrita, sau ulcer.
Iti recomand sa mergi la medic, pentru investigatii medicale si diagnositic corect.
sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Nu ti a spus nimic despre anxietate? Sau atac de panica?
Trebuie sa eviti bauturile acidulate, in special cele energizante, cola, pepsi, sa mananci cat poti de sanatos. Sa iei vitamine, minerale, mai ales Magne B6. Sa iei Sedatif PC. Sa bei ceai de sunătoare.
Multa sanatate ❤️

| GEORGIANA3489 explică (pentru ioana748):

Am luat vitamine da mi-a zis ceva de anxietate o sa va ascult sfatul multumesc❤️

| ioana748 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Cu drag❤️

| ALM2000RO a răspuns:

Fă cât mai multă mișcare și mănâncă cât mai sănătos.

| norisorulpufos a răspuns:

Ametelile pot fi de la anemie si lipsa de odihna.
Inainte să dormi fă inspiratii adanci și incearca sa prinzi orele 22-04.
Altfel e jale.

| Lidia09 a răspuns:

Păi aici este nevoie de niște analize și un diagnostic concret. Până când ar trebui să te hidratezi bine, să faci plimbări, dar nu acțiuni forțate, o alimentație echilibrată fără zahăr și grăsimi mai multe vitamine, fructe, legume, o odihnă bună și o dispoziție pozitivă. Rămâi calmă și nu te stresahappy