| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o dieta, daca la micul dejun mananc putin gem facut in casa, nu cumparat ingrasa?! Adica as mananca in fiecare zi pentru ca imi place f mult. as vrea sa stiu daca ingrasabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CandyHearts a răspuns:

In cantitati mari da, plus ca in dulceata se pune zahar, nu? deci tot ce contine zahar are multe calorii...din pacate pentru fete alimentatia e mai dificila sad

| stapanullumii a răspuns:

Oamenii folosesc cuvant "calorii" fara sa inteleaga ce inseamna
comentariul va fi plictisitor pentur corigenti la biologie sau fizica asa ca nu il cititi :
deci sa incepem, dar nu vreau sa folosesc masura in calorii ci in jouli (J)
1 calorie=4.14J din ce mai tin minte
Joul-ul masoara energia/caldura si cam atat
ei bine orice consumi contine o anumita energie in jouli, cand mananci ceva, dupa digenstia din intestinul subtire deja partile care ajunt in organism s-au separat in proteine, glucide, lipide
Proteinele se consuma primele daca te misti, muschii tai folosind enrgia stocata in proteine, daca se consuma proteinele se ajunge la glucide, iar daca reusesti sa consumi glucidele din corp, deja se folosesc lipidele, insa un avertisment cand de folosesc lipide in mod activ, se elibereaza o anumita substanta(nu mai stiu ce) din arderea lipidei ce slabeste imunitatea pe moment asa ca nu este chiar cel mai bine sa te infomotezi.
ajungnd spre final, de ce e bien sa mananci mult dimineata? doarece metabolismul(as explica si termenul asta dar imi e cam somn. si nu prea mai am chef) consum maulta energie in acea peroada. de ce? daca va intereseaza cercetati,
pe la pronz deja arderea proteinelor scade
pe la cina deja este aproape nula(zero).
asa ca da. dimineata poti manca
ps:nu vreau funda sau alte porcarii, vreau doar ca oameni sa invete sa foloseasca termenii pe care ii aud, si sa nu se multumesca cu o explicatie a termenului ca ceva de genu : "ehh. din ala"
eu va zic pa, si sper ca poate a inteles ce am vrut sa ii zic... raspunsul este DA.

| anonim_4396 explică (pentru stapanullumii):

Puteam da si o explicatie de genul asta laughing Dar mie una mi se pare mai simplu sa masor in calorii decat in jouli.
Si am explicat pe intelesul tuturor, daca ii faci o lectie de fizica si biologie e pe langa ce a cerut ea.
winking

| stapanullumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni trebuie sa inteleaga lucrurile... nu sa folosesti un lucru fara sa stii ce face. joacate cu ceva ce nu sti ce face. daca explodeaza?, eu prefer sa explic termeni pe care lumea ii considera ca ii stiu si se inseala. si nu. in jouli e mult mai corect... doarece SI-ul masoara in jouli si ei stiu de ce.

| anonim_4396 explică (pentru stapanullumii):

Mai intai de toate, un pic de limba romana n-ar strica!
Bafta!

| stapanullumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer? am urat mereu romana... doarece cu engleza matematica informatica si fizica ai tot ce iti trebuie sa stii...

| anonim_4396 explică (pentru stapanullumii):

Adevarat si asta, insa macar minimul. sa vezi unde se scrie cu un ''i'' sau cu doi.

| stapanullumii a răspuns (pentru anonim_4396):

straight face. sistul de corectare ia incearca sa scrii fraza mea corecta sa vezi. doar incearca sa scrii fraza de mai sus corecta sa vezi ce zice.

| anonim_4396 explică (pentru stapanullumii):

Ai scris corect ''stii'' happy e cu doi de i la persoana a doua (tu). Ma refeream la raspunsul propriu-zis dat intrebarii acela de mai sus.

| stapanullumii a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, nu vrei sa faci si off topic altundeva ca aici ai umplut intrebarea cu o gramada de mesaje. multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru stapanullumii):

Eu am umplut? rolling on the floor eu cred ca tu ai tot raspuns, fiind constient ca esti pe dinafara cu limba romana. iar eu logic ca am vrut sa te lamuresc.
cam mult tupeu, cu placere. happy si JulianaMark imi cer scuze si in numele lui stapanullumii, pentru toate mesajele. asta este mai trebuie sa si explic limba romana celor care nu o stiu.
aa, si bineinteles cel care a fost corigent la limba romana nu va intelege nimic si va fi plictisitor.

| stapanullumii a răspuns:

Deci da. sistemul de corectare al greselilor e varza... daca stie cineva cum sa il dezactivez e invitatul meu. pentru ca imi face text-ul. pff. ce pot spune.

| Empathizer a răspuns:

Nu conteaza daca gemul e de casa sau preparat industrial. Ambele contin zahar rafinat. Gemul de casa este insa mai sanatos, pentru ca nu are si E-uri pe deasupra.

Poti manca putin gem la micul dejun, dar ai grija sa nu-l asociezi cu alimente grase (oua, carne, smantana, unt, margarina, prajeli).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing nu e vorba ca ingrasa, e vorba de calorii.
Calorii au si fructele, in mica masura clar.
Ce stiu este ca dimineata poti manca orice, incearca sa-ti usurezi dieta.
Mananca dimineata consistent (ce vrei ), la pranz ceva mai putin iar seara nu trebuie sa mananci daca nu ti-e foame.
Slabesti in felul asta.
Bafta!

| cammm a răspuns:

Dimineata trebuie sa fie cea mai bogata masa fata de pranz si cina.

Daca mananci dimineata dar in portii normale, nu ingrasa.(depinde cat zahar contine si de alimentele cu care il mananci, paine unt etc).

Cu placere