| beellaa a întrebat:

Buna lume happy. Vreau sa-mi incep viata sexuala dar vreau sa sa iau anticonceptionale, si nu vreau sa merg la ginecolog, as vrea sa incep sa iau Rigevidon. Ce reactii adverse au? Pot sa nu-si faca efectul?. Daca stiti alte informatii despre ele nu mi-ar strica happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca tu crezi ca anticonceptionalele se iau asa din auzite...mai bine te lasi de sex. Sa vezi cand o sa inceapa sa-ti creasca mustatile ce misto o sa fie!

| Xpressurself a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la ginecolog, poti sa mergi la medicul de familie si eventual sa ceri sa te trimita la o femeie ginecolog (daca chiar este necesar) chestia este ca un medic stie ce pilule sa iti recomande ca sa nu te ingrasi. risti sa te umflii foarte tare iar farmacistii iti dau ce trebuie sa vanda si atat.

| beellaa explică (pentru Xpressurself):

Mi-am cumparat Rigevidon. Deci e posibil sa raman insarcinata daca le voi lua asa dupa ureche?

| Xpressurself a răspuns (pentru beellaa):

Nu stiu, de unde as putea stii? fiecare organism reactioneaza diferit, la fel si in cazul tau. nimeni nu iti poate spune daca vei mai pune inca 10 kg pe tine sau nu. de aceea ar trebui sa vb cu un specialist. dar daca nu vrei ia-te dupa ureche si vezi ce se intampla. cand o sa ai probleme ce o sa faci? o sa revii la cei care te-au facut sa ajungi in aceasta situatie, dupa ureche, sa te ajute acum sa iti revii? tot ei? daca o sa fii insarcinata vei stii cu siguranta daca e bun sau nu. ca e tare greu sa te misti pana la medicul de familie.
este penibil felul in care gandesti.
nu te supara ca sunt putin dur cu tine dar coboara cu picioarele pe pamant. nu se iau anticonceptionale dupa ureche, asa la risc, este necesar sa iti faci analizele de sange si sa iti prescrie medicul niste pilule pentru tine, doar pentru tine. citeste si convinge-te:

http://www.garbo.ro/......ina-2.html

Mai citeste si prospectul. uita-te la contraindicatii, la precautii, si toate celelalte. te predispune la tumori acest tratament hormonal, daca esti putin depresiva va amplifica efectele, daca esti predispusa spre diabet acest tratament iti va creste sansele sa te imbolnavesti. uita-te la interactiuni, in anumite cazuri efectul anticinceptional poate fi anulat si le iei pe degeaba ca tot vei ramane gravida. ia-le dupa ureche. ca ce bine iti va fi dupa ce vei avea dereglari hormonale si medicii nu te vor putea ajuta. o sa umblii atunci la doctori ca acum ti-e lene sa iti faci niste simple analize si sa stai linistita.

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2280