| Kikerr a întrebat:

Buna m-am ars la limba si ma ustura ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Iaurt si ceai de salvie. Iaurtul, mai exact grasimile si proteina (cazeina) din el scad usturimea si evita deshidratarea tesuturilor arse, iar ceaiul de salvie este antiseptic, cicatrizant si antiinflamator. Ceaiul de salvie este recomandat si pentru afte, gingivite si alte probleme.

| mdany a răspuns:

In momentul in care te arzi pune imediat sare pe zona respectiva. Apoi dupa cateva minute da cu un spray antiinflamator, sau cu crema de galbenele.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Pune o lingură rece pe limbă