| MirelaR01 a întrebat:

M.am sculat in timpul noptii cu o durere de burtă (sub cutia toracică) pe care am avut.o si inainte sa ma culc si nu stiu ce să fac.
Aș putea zice ca una din cauze poate fi faptul ca eu, care nu mananc deloc chipsuri, ieri am mâncat, si cred ca asta e problema.
Dar, de obicei, cand aveam o durere de genul ăsta, mai ales seara, mă culcam și imi trecea, sau in caz de ceva mai luam Liv 52( este un medicament din plante pentru digestie, care mereu isi facea treaba, in cazul meu).
Dar aseară, pe la 20.30 a inceput sa ma doara burta(in zona intestinelor)..Si nu am mai putut să mananc, pentru ca imi era putin frică sa nu vomit ( ultima masă am avut-o pe la ora 17, apoi am mancat chipsuri).
Si inainte sa ma culc, am luat 2 pastile de Liv 52, dar nu stiu daca a fost ok ca le.am luat pe stomacul gol.
Si in timpul noptii, imi trecea durerea doar daca dormeam pe burtă. Am mers si la toaletă, am crezut ca eram balonată, dar durerea ramasese si dupa ce facusem treaba mare.
Si, repet, eu de multe ori, ca sa imi treaca durerile, iau o pastilă si ma culc, si cand ma trezesc, sunt ok, aproape ca nu mai am nimic... Vad ca acum durerea a persistat si in timpul noptii..Si m-am sculat acum vreo ora, cand era 5:23 dimineata, din cauza durerii..Si am zis ca daca mananc ceva, poate imi trece, poate era de la faptul ca nu mancasem de seară.
Am mancat putina crema de branza cu paine si ceai putin indulcit, dar de cate ori luam o gura de ceai, iar ma durea acolo.
Nu stiu ce sa fac.
AJUTOR urgent! Vă rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liv 52 e pentru ficat, nu pentru digestie.
Chipsurile sunt niste chestii prajite in ulei (Dumnezeu știe ce ulei si cat de vechi).
Pastile pe stomacul gol nu se iau decat daca doctorul iti recomanda expres asa.
Posibil sa ai probleme cu stomacul, posibil sa fie ficatul.
Analizele de sange pentru ficat costa o nimic toata si o sa te lamureasca ce si cum.
Cand ai facut ultima oara o ecografie abdominala? Costa vreo 60 de lei si nu doare.
Si mai lasa dracului chipsurile si prajelile.

| zăGhost a răspuns:

Incearca sa iei un No-Spa. In rest, n-ar strica o ecografie abdominala, cum ti s-a mai spus.

| sorin_6068 a răspuns:

Câți ani ai? Poate fi o durere menstruala