| MaidanezNuPechinez a întrebat:

Ma doare in partea dreapta a gatului(in partea inferioara a maxilarului) cand inghit si m-am uitat in gat si am ceva alb acolo.Mentionez ca in unele zile ma doare in altele nu.Ce-i asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la medicul de familie pentru un control, eventual faci câteva analize să vezi starea de sănătate.

| Estera123 a răspuns:

Cel mai probabil ti s-au inflamat amigdalele si ti-a aparut puroi. Ori o duci asa cu antibiotice si risti sa iti apara la cea mai mica gura de apa/aer rece ori le scoti si nu vei mai avea probleme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o infecţie, probabil că recent ai fost răcit/ă...

Ar fi indicat un control la medicul de familie pentru diagnostic şi tratament ( eventual şi analize suplimentare, dacă consideră necesar )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Empathizer a răspuns:

Pare sa fie o infectie faringiana. Mergi la medicul de familie. Solicita ca, pe langa consultatie, sa iti dea si trimitere la laborator, pentru exudat faringian. S-ar putea ca medicul sa decida ca sunt necesare si alte investigatii de laborator, pe langa exudatul faringian.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,consulta doctorul el iti poate spune sigur ce ai, s-ar putea sa ai o infectie! multa sanatate

| νєησм a răspuns:

Cred ca s-ar putea sa ai puroi, pentru a nu se inrautatii te sfatuiesc sa mergi la medic sa iti recomande un antibiotic bun (eu de obicei cand am puroi in gat folosesc augumentin) si o sa iti explice el, mi se pare ca trebuie luat o data la 12 ore, o sa fi stresat ca o sa te trezesti dimineata ca sa il iei, e destul de naspa.
Sanatate si te salut!

| ღKimKimmyღ a răspuns:

Buna! Parerea mea: Go to doctor! Este cel mai indicat sa consulti un specialist...