| Vero1 a întrebat:

Ma tot contrazic cu o prietena ca alergatul pe loc(adica stai in casa, in fata televizorului si "alergi" pe loc) nu este la fel de eficient ca si alergatul in aer liber. Care e parerea voastra? Alergatul pe loc este la fel de eficient ca si alergatul in aer liber?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BRG a răspuns:

Da este eficient dar pe o bicicletă ergometrică, şi fără tentaţii gen dulciuri, este o formă minunată de a face sport şi a arde caloriile.

| Miruna3094 a răspuns:

Cred ca mai eficient este akergatul in aer liber.

| Shuellen a răspuns:

Poy alergatul in aer liber iti imbunatateste sistemul respirator fiindca inspiri aer proaspat...Pararea mea e ca acum vara sa alergi in aer liberi... iar iarna cand nu se poate, alearga prin casa:X

Shuellen

| cretzufinish a răspuns:

Eu sunt de parere ca se ard mai multe calorii cand alergi in aer liber pentru ca intervine si un efort mai mare si transpiratia care duce la "topirea" grasimilor, altfel nu vad ce efect are alergatul.

| zoloteck a răspuns:

Ai dreptate, nu este la fel de eficient din cauza ca alergatul in aer liber aduce si unele avantaje fata de cel pe care il practici in casa, cum ar fi faptul ca iti imbunatateste respiratia din cauza aerului curat ( asta daca nu esti pe langa masini... )
Atunci cand te uiti la televizor si faci si sport creierul nu mai functioneaza la fel de bine deoarece este concentrat asupra televizorului...

| rebb a răspuns:

Nu e prea mare diferenta decat senzatia faptului ca esti in aer liber si cadrul imprejurimilor. Da, amandoua sunt la fel de eficiente.Si apropo, daca te uiti la tv /stai la pc etc arzi calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta are un defect la hard disc cand stai acasa si vezi tv stai pe loc si vizionezi nu ALERGI afara da se alearga nu te mai baga in seama cu ea ca vb prostii

| Maria_1984 a răspuns:

La fel de eficient nu! Nu se compara!
Dar e bine si in casa decat de loc!

| LloOlLey a răspuns:

In nici un caz! in primul rand ca in aer liber e in aer liber. e sanatos. si te deplasezi. mai vezi si tu cate cevalaughing. si se oxigeneaza creierul si tot organismul. pe cand in casa la televizor. mai esti si stresat ce se intampla la emisiunea/filmul etc.si iti umpli creierul cu chestii nefolositoare. in loc sa iei o gura de aer prospatlaughing

| cosima11 a răspuns:

Alergatul in aer liber e mult mai sanatos si eficient decat cel pe loc, deoarece arzi mai multe calorii, inspiri aer curat, efortul depus este mai mare.

| robert1239 a răspuns:

S-a inventat si alergatul in fata televizorului? Logic ca este bine sa alergi in aer liber fata de alergatul in casa cum ii spui tu care nu prea e alergat.Mai bine te duci in aer liber decat sa stai sa te uiti la OTV.

| crissx a răspuns:

Hei! Cand alergi in casa( in cazul in care stai la apartament), in primul rand iti zapacesti vecinii, in al doilea rand inhalezi tot praful si in al treilea rand, nu ai motivatie. Cand alergi in aer liber, eventual cu un prieten, nu ti cont de cat ai alergat, totul e mai distractiv si te simti mai bine!winking