| ionut97eto a întrebat:

Buna mamici, sunt gravida in 4 luni, am 18 saptamani si nu vad si nu simt ca misca bebe, deși următorul control il am in data de 1, încerc sa-mi dau seama ca bebe e bine, urinez des, pofte si greturi exista, sani sensibili, nu exista in schimb sângerări sau asa.Mentionez ca este prima sarcina, poate nu a mișcat inca, e prea micut, trebuie sa-mi fac griji? Va rog din suflet sa ma ajutați!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca bebe e cam puturos.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru darrio2007):

Exact asta voiam sa spun si eu

o sa ai un copil gras, sedentar, lipit cu superglue de scaunul din fata calculatorului si o sa aiba primul job la 45 de ani big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pe nepotelul meu, care acum are 13 ani, nici nu il simtea maica-sa in burta pana i-a venit sorocul sa iasa. De ani de zile nu il iei din fata calculatorului nici cu tancul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru darrio2007):

Clar laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ionuț lasa te de cioace esti gravid?laughing

| Floridori a răspuns:

De regula, in cazul primei sarcini, deoarece musculatura abdominala este mai puternica si "la locul ei", femeile simt miscarile bebelusului mai tarziu, pe la 20 de saptamani, poate chiar mai bine.

Daca ai simptomele specifice, greturi, de exemplu, inseamna ca hormonul hCG are nivel crescut, deci este primul criteriu pentru a ne da seama ca sarcina ar trebui sa fie bine.

De la a doua sarcina, femeile incep sa simta miscarile mai devreme (16-18 saptamani), iar burtica devine evidenta mai devreme in sarcina, insa in cazul tau, fiind prima, este firesc sa simti miscarile mai tarziu.

Daca la ecografiile anterioare era totul in regula, nu prea ai motive de ingrijorare, din moment ce nici nu ai experimentat nimic suspect precum dureri severe, sangerari, contractii etc.

Iti doresc sarcina usoara si multa sanatate!