| Rox1234 a întrebat:

Mi-a intrat un spin in deget..sub piele, e micut.Are ceva daca-l scot pur si simplu cu un ac desi nu e dat cu spirt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iulian_Costyn_1997 a răspuns:

Poti sa il scoti fara griji. Eu am scos astfel mii de spini. Deci no problem!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti spun o metoda mai usoara si care la mine a mers. Pune seara miere pe o bucatica de paine si leaga-te cu asta acolo. Iesie singur si sigur.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E oke. Pielea este un organ rezistent

| Zdog a răspuns:

Buna, scoate-l cat de repede poti.Vara asta mi-a intrat o aschie sub piele pe care nu am putut sa o scot si s-a infectat ( eu pe atunci credeam ca nu are nimic daca nu o scot.) Am incercat in fiecare zi timp de 1 luna sa o scot dar in zadar, am fost la urgente si au zis ca nu este o urgenta si m-au trimis acasa ( da... tipic spitelelor romanesti..chiar daca aveam mana umflata ei nu o considerau urgenta ) asa ca am fost la o clinica privata..acolo medicul mi-a facut o incizie ca sa-mi scoata aschia ( fiind o clinica privata a fost o interventie chirurgicala destul de costisitoare.500 lei pentru o aschie..mda) Da poate sa se intample multe chestii daca acul nu este dezinfectat corespunzator.