| Mariuca179 a întrebat:

Buna, mi-am scos acu 2 zile gipsul(deget fracturat), am mers, l am dat cu o crema, iar acum observ ca este putin rosiatic si umflat. Este normal? Mentionez ca inca nu a facut contact cu apa, deoarece imi e putin cam frica...imi puteti spune daca este normal si, de asemenea, cum as putea sa ma recuperez mai repede( daca este posibil). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Dacă l-ai scos la termen, adică atunci când a spus medicul că trebuie scos, nu-ți face probleme. Sângele n-a circulat normal pe perioada ghipsului, iar acum umple vasele capilare. Nu te feri de apă, dimpotrivă, apa rece poate calma fluxul sangvin.

| Mariuca179 explică (pentru adryang78):

Da, l-am scos la termen. Am pus apa calduta, are ceva?

| adryang78 a răspuns (pentru Mariuca179):

Fractura a fost externă? Adică osul a ieșit prin piele?

| Mariuca179 explică (pentru adryang78):

Nu, Doamne fereste!

| adryang78 a răspuns (pentru Mariuca179):

Atunci nu este nicio problemă. Comprese cu apă rece ar trebui să fie suficient ca să reducă tumefacția până la dispariția completă.