| Georgiana_Popovici_1995 a întrebat:

Am un cățeluș, are 6 zile. Nu are nici ochișori deschiși. L-am luat de micuț deoarece cățelușa nu avea lapte. Problema este ca de 4 zile nu și-a mai făcut nevoile și i sa umflat puțin burtica. Am fost la veterinar și a spus ca nu are ce să îi facă pentru că este prea micuț. Țin să menționez că mănâncă normal. Știe cineva de ce?! Ce aș putea să fac?happy

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Incearca sa ii dai ulei fortat pe gura.
Am patit si eu cu un puiut de catel.
Daca reusesti sa il salvezi, sa ii faci deparazitare intestinala dupa 2 saptamani.

http://www.pet-stuff.ro/......externi-ai
O zi buna :)

| Georgiana_Popovici_1995 explică (pentru caramela):

Nu am reusit sa il salvez, desi a inceput sa isi faca nevoiel. Dupa asta a mai durat o zi si a murit... Multumesc xcumsad

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Catelusa isi invata puii cum sa isi evacueze intestinul: ii linge cu limba in zona anala. Si tu poti sa il ajuti pe catelus. Inmoi un servetel, vata sau disc demachiant in apa calda si il masezi usor in zona anusului. (si noi am salvat un catelus care era nou nascut si asa l-am ajutat). Un alt sfat:" Îmi strâng degetele de la mâna dreaptă de parcă aş vrea să ridic o monedă. Le plasez în jurul anusului, şi, cu o strânsoare fermă, trag spre exterior pentru a stimula apariţia fecalelor (scaunului). Nu e nevoie să repet mişcarea de mai mult de 3 sau 5 ori". Sper sa te ajute.

| adeadeliina a răspuns:

Nu e bine ca nu e hranit cu laptele mamei lui. Veterinarul intr-adevar nu are ce sa ii faca.
Catelusii trebuie sa bea lapte de la mama lor cateva saptamani, apoi incep sa manance mancare. Nu inteleg cum catelusa de la care l-ai luat nu avea lapte. Oricum, trebuia totusi sa incerci sa il hranesti cu lapte de vaca

| Georgiana_Popovici_1995 explică (pentru adeadeliina):

L-am hranit numai cu lapte de vacahappy