| sweetgirl_3609 a întrebat:

Nu imi merge mentruatia deloc regulat, tot timpul imi intirzie cu o luna, sau chiar mai mult.Si vreau sa ii zic mamei sa mergem la ginecolog, dar problema e ca nu am fost niciodata la ginecolog si imi e frica.In plus nu sunt virgina si vreau sa stiu daca el poate sa afle fara ca sa il rog, si apois i mama poate sa ii zica printre altele... Ce sa fac?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Puffy_1082 a răspuns:

Inainte de a te duce la ginecolog iti recomand sa bei ceai de coada-soricelul. E destul de amar la gust si nu trebuie indulcit dar incearca sa bei in fiecare dimineata timp de o luna. Daca tot la fel se intampla in lunile urmatoare abia atunci ar fi bine sa te duci la ginecolog.Pana atunci insa incearca asta.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti minora, ginecologul ii va raspunde mamei tale la toate intrebarile, inclusiv cele legate de virginitate (daca intreaba). Daca esti majora, ii poti solicita sa pastreze confidentialitatea datelor. Eu insa nu inteleg cum n-ai fost niciodata la ginecolog daca ai viata sexuala. Consultul ginecologic este obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale si regulat apoi. Tu ce-ai facut pana acum?

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi normal că ginecologul vede dacă eşti virgină sau nu şi că îi va spune mamei tale. Oricum discută întâi cu ea, spune-i despre asta şi după mergi liniştită. Baftă!

| anonim1808 a răspuns:

Nu ai dc sa iti faci probleme si eu am patit ca imi vine de 2 ori pe luna sau nu imi vine luna aia deloc. daca o sa mergi la ginecolog o sa te intrebe ginecologu daca ai avut contacte sexuale si trebuie sa ii spui.si eu am fost si pe mine m-a intrebat. daca mama ta vrea sa stie daca esti virgina poate sa afle ginecologul.in legatura cu menstruatia nu iti face problemehappy. eu sunt de 5 ani si nici acum nu vine regulathappy. nu ai dc sa iti faci probleme.>big grin

| Bellinda a răspuns:

Ai putea bea ceai de cimbrișorhappy am auzit ca îți reglează menstruațiahappy