| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce să mai fac! Mă simt mereu rău. Nu mă pot duce nici la școală pentru că mă simt foarte rău,am stări de leșin. Când mă simt foarte rău,tremur,am junghiuri in corp,nu mai pot vorbi,sa deschid ochii, de mișcat la fel,mai nou am dureri de cap puternice și mă doare tot capul,mai ales "in spate". Este un chin pentru mine! Diriginta este înțelegătoare și de treabă,mă înțelege, dar sincer, îmi este rușine că lipsesc atât de mult. Nu exista săptămâna în care sa nu lipsesc o zi. Și acum mă simt rău. Nici menstruația nu mi-a mai venit de 2 luni (15 ani). Am făcut o grămadă de analize și toate ies bine. Nici de învățat,nu mă pot concentra,iar eu am note foarte bune, nu vreau sa scad la învățătură. Va rog ajutați-ma, este un chin pentru mine să mă simt mereu rău!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind intrebarile tale anterioare am si gasit explicatie pentru starea ta de rau: nu vrei sa mergi al scoala, pentru ca ai o mare teama de noi profesori si colegi!

De fapt, tu esti perfect sanatoasa, dar iti creezi singura stari de panica, uite aici, chiar tu ai scris ca era sa faci criza de panica din cauza emotiilor pentru noul coleg de banca :

https://www.tpu.ro/......osc-cinci/
Alte intrebari aici:
https://www.tpu.ro/utilizator/acalnr/intrebari/

Asadar fetita draga, ia-ti inima in dintii ca nu ti se intampla nimic la scoala! Trebuie s ainveti ca altfel ramai repetenta!

Spune-i mamei sa te duca la un psiholog, pentru ca de asta ai tu mare nevoie acum!

| Luizaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Recunosc că sunt mai emotivă, dar am fost la psiholog și nu e nimic grav. Am făcut niște analize acum și am aflat de niște probleme la rinichi...

| Luizaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

M-am acomodat la liceu, colegii sunt foarte de treabă, la fel și profesorii. Am note bune 8, 9 și 10. Oi fi eu timidă, dar nici chiar așa, încât să mi se facă rău de la emoții.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Luizaaa):

Ba chiar asa, ti se poate face rau de la emotii, facand atac de panica sau chiar lesin!

In plus, nu cred ca cineva iti afce analizele in 12 ore si-ti da si rezultatul, asa cum ai spus de ieri pana azi, descoperind ca ai ceva la rinichi in urma analizelor, deci poveste total inventata, practic imposibil, pentru ca orice analiza durea minim 24 de ore sa se vada un rezultat.

| Luizaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am zis că am făcut analizele acum. Logic că rezultatele nu apar in mai puțin de 24h, dar astăzi am fost la spital că mi-a fost rău și am luat analizele făcute. Dacă tu crezi că mint este părerea ta. Oricum, mulțumesc pentru sfaturi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Luizaaa):

Eu nu spun ca minti, spund oar ca spui doar ce-ti convine, dar tu ai o mare problema cu adeavratul motiv pentru care faci crize emotionale si de panica cand trebuie s ate duci la scoala si asta trebuie discutat cu un psiholog, pentru ca nu sunt normale.
Crizele astea de panica te fac si ipohondra, de aceea insist sa spui parintilor adevarul si sa accepti sa mergi la medicul specialist.

| Luizaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar am mers la psiholog și la neuropsiholog, el mi-a spus sa refac analizele, sa merg in alte județe. Dacă știam ce aveam atunci, nu mai intrebam. De ce as nega adevărul?

| CosminCD a răspuns:

Daca ai fost la specialisti si toti au zis ca e bine, atunci ai nevoie de o schimbare la nivel practic: alimentatie, sport si odihna. Incearca sa te odihnesti si sa treci la o dieta care cuprinde fructe, legume, renunta la grasimi animale, cereale si poti suplimenta cu chlorella. Parerea mea! Iti doresc sanatate!

| Namaparissia a răspuns:

Lipsa odihnei, posibil si stresul.Un studiu a aratat ca stresul iti poate influenta grav starea de sanatate.Ia o pauza, iesi In aer liber si cel mai important mananca, mananca multa carne, branza si salata pentru ca e posibil ca ai lipsa de Calciu si fier si sa fie nevoie sa iei vitamine. Daca nu ti-a venit menstruatia de 2 luni atunci e o problemuta, sunt doua motive pentru care menstruatia nu mai vine:-1Sarcina,dar daca nu ai avut realtii intime ipoteza asta cade si 2-o problema cu hormonii, trebuie neaparat sa te duci la un doctor si sa faci o ecografie la ovare.Eu am o prietena careia ii vine menstruatia la 2 luni si ia niste pastile. Daca iti e rau nu te duce la scoala, se rezolva cu absentele, lasa rusinea nu esti singura care lipseste mereulaughing....Doctorul e solutia.Ai grija de tine, daca mai ai o intrebare sau ceva iti raspund cu mare drag.

| Luizaaa a răspuns (pentru Namaparissia):

Mulțumesc! Nu am lipsă de calciu, decât foarte puțin. Ecograful la ovare l-am făcut, mi-a zis că totul este in regulă și că e normal și că se reglează in timp. Eu nu cred așa ceva, eu îl am neregulat și am dureri foarte mari. Oriunde mă duc îmi zic că nu am nimic. Ba chiar una mi-a zis că poate mint ca sa lipesc de la școală. Recunosc că stresul face parte din viața mea, mă preocupă mult școala.
Mulțumesc pentru sfaturi!

| Namaparissia a răspuns (pentru Luizaaa):

Nu ai pentru ce.Eu zic sa ignori ce zic ceilalti si sa continui investigatiile, pana la urma tu esti singura care stie ce simte...Si doctorul ala e cam necioplit...menstruatia intarzie maxim 2-3 zile pana se regleaza nu o luna intreaga.Imi pare rau sa aud ca au presupus ca minti si mie mi s-a intamplat asa, m-am simtit destul de nedreptatita si jenant.Bafta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Luizaaa):

In cazul asta, poate ai nevoie de un psiholog!
Teama si frica de a merge la scoala, iti da tot felul de dureri inchipuite.
De menstruatie sa nu-ti faci griji, este nromal sa intarzie la asolescente, uneori lipseste si cate 6 luni, pana se stabilizeaza si vine regulat, ori nu ai ciclul regulat si atunci, asa iti va veni toata viata.
Eu cred ca, cu vointa, poti sa mergi la scoala si sa stai la ore.
Daca eviti sa mergi la scoala, este mai rau, pentru ca vei ramane repetenta din cauza absentelor si nu cred ca-ti va conevnii sa ramai 1 an repetenta, nu?
O fii diriginta intelegatoare, dar legea este lege si se aplica tuturor elevilor, iar la un numar de 10 absente se scade nota la purtare, daca ai prea multe absente, se poate ramane si repetent.
Deci, gandeste-te bine ce alegi, ca sa plangi la sfarist de an scolar!

| alex0297 a răspuns:

Buna!
Poate ar fi nevoie sa ti se faca o tomografie computerizata.
Sunt de acord ca ar fi bine sa mergi si la un psiholog, poate daca nu ti se gaseste nici la CT nimic ar fi bine sa mergi si la un medic psihiatru ca sa se excluda ceva afectiune de ordin psihic. Si nu prea cred ca e cazul dar trebuie exclus totul, daca ti-ai inceput viata sexuala si ai facut sex neprotejat ar trebui sa te gandesti si la o posibila sarcina. Daca nu ti-ai inceput-o ignora aceasta parte.

| MP_Gabriel_1998 a răspuns:

Trebuie sa te odihnești mai mult, du-te undeva unde te simți bine pentru 3/4zile