| Luizaaa a întrebat:

Hey! Voi v-ați acomodat la noul liceu. Sunt boboacă și deja am doua zile la liceu și nu prea știu pe nimeni. Cunosc cinci fete cu care am fost colega și cu care fac și naveta dar nu suntem în aceeași clasă. In clasă la mine nu cunosc pe nimeni. Sunt o fire foarte emotiva,încă nu m-am obișnuit cu noul stil de viață. Eu stau cu un băiat în bancă și nu am cu cine vorbi,mâine deja încep orele și nu știu cum va fi, nu am cunoscut nici profesorii. Astăzi mai era puțin și făceam un atac de panică la cate emoții aveam. Va rog, dati-mi câteva sfaturi!

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Doooh, vorbeste cu baiatul din banca ta pentru inceput.Baga`l in friendzone din start ca sa nu`si faca prea multe sperante, apoi incearca sa iesi in evidenta la ore si in pauze intreaba`ti colegele daca vor sa faca X si Y, propune`le sa mergeti dupa ore la un suc, etc. Incet, incet va veti imprieteni si vei avea gasca ta.

| anonyymuusss a răspuns:

1. Respira
2. Incearca sa îți Cunoști colegul de bancă
3. Zâmbește și pur și simplu vorbește cu colegii din jurul tău, relaxata
4. Relaxeza-te, nu ti se poate întâmpla nimic rău. in cel mai rău caz nu te vor plăcea, dar e ok. Nu poți face pe toată lumea sa te placa. Fi tu însăți. Frica asta provine din faptul ca dai prea multă importanță părerilor celor din jur, am trecut și eu prin asta. Așa ca ce poți sa faci este sa te simți bine cu propia persoana, sa socializezi și sa încerci sa observi cu cine rezonezi.
Stai calma, vei vedea ca in cele din urma te vei integra și vei descoperi oameni minunați cu care sa Împarți aceasta experiența de liceu.

| Luizaaa explică (pentru anonyymuusss):

Mulțumesc pentru sfaturi. De obicei sunt comunicativa daca cunosc persoana respectiva, dar așa...