| 99Andreea99 a întrebat:

Poate cineva sa imi răspundă aproximativ cat costa o consultație la psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Între 50 și 150 de Ron asa e cel puțin la mine deci tu dacă nu vei merge cu trimitere de la medicu de familie vei plăti din 2 în 2 luni consultația la o consultație de 100 de Ron la a doua vizita îți ia 80 depinde. Îți recomand să mergi cu trimitere de la medicu de familie

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de la oras la oras de la medic la medic, la privat sunt un pic mai scumpe decat la stat, si aici ne referim la stat tot in sistemul cu plata caci asta ai zis ca te intereseaza, pretul.
Cred ca preturile pot fi intre 50-100 de lei consultul, cum ziceam depinde unde este facut si la cine. A nu se confunda psihiatrul cu psihologul!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e foarte scumpa, in jur de 100 lei (depinde de clinica, unele cer si 200 sau mai mult). Poti sa te duci la privat in cazul in care nu vrei sa se stie ca mergi la psihiatru, unii oameni se feresc sa nu fie judecati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dacă se duce la un cabinet la ea în zona poate da peste cineva care o cunoaște nici în alte alte zone nu e 100% safe nu se știe peste cine dai și te subtitreaza. Rromii, poponarii și bolnavii psihic sunt stigmatizati dacă ai doar depresie sau anxietate unii te considera nebun dar eu zic altfel e mult mai grav sa fii prost decât depresiv sau anxios pentru prostie nu exista tratament.
Sa știi ca unii psihiatru sau psihologi își bârfesc de rău pacienți dacă acei oameni care au studii superioare sunt oameni de rahat darmite un om de rand care îl vezi la fiecare colt al străzii. Eu personal nu vad nici o diferență între rromi și romani regret ca m-am născut în România. Hotul striga hot cam asa e. Uimirea mea e ca romanii pe zi ce trece se aseamănă tot mai mult cu rromii singura diferența e tenul pielii

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie este gratuita consultația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti asigurata si ai trimtere nu te costa nimic, deconteaza casa de asigurari. Daca nu esti asigurata e ca nasol pentru ca tarifele incep de pe la 150 lei in sus. Depinde de gradul medicului, un medic primar ma gandesc ca cere de la 200 lei pe consultatie.

| 99Andreea99 explică:

Nu intrebam pentru mine personal dar multumesc de răspunsuri.