| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! AJUTOR! pentru inceput trebuie sa precizez faptul ca NU am o dieta bogata in zahar, astazi am mancat,, putin cam mult " cozonac unguresc kurtos, foarte bogat in zahar si ma simt cam rau. Ce efecte poate avea cantitatea mare de zahar ajunsa in organism tinand cont de faptul ca de obicei, eu nu mananc dulciuri, produse de patiserie? ( in afara de luarea in greutate si senzatia de rau pe care o simt acum ). multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Gameplay_Cirus_1998 a răspuns:

Zaharul este un fel de energizant pentru organism, daca bei multa cafea te simti rau, asa si cu zaharul. El intra in sange, si afecteaza inima. E bine sa mancam si cate ceva cu zahar, dar nu exagerat, ci moderat!

| Flav1a a răspuns:

Posibil sa fi crescut mai mult glicemia, de acolo si starea de rau, dar este un efect pe termen scurt.

| Gabi696969 a răspuns:

Nu se va intampla nimic. Aceasta senzatie de rau o ai si daca mananci o cantitate mare de orice altceva. Nu are neaparat legatura cu zaharul. Doar ca organismul poate iti va cere zahar incontinuare trebuie doar sa il obisnuiesti fara zahar si sa nu mai mananci in cantitati mari

| AdelinaC a răspuns:

Posibil ca acum sa fi facut o usoara indigestie. Ia un metoclopropamid, bea ceai de menta sau ghimbir si iti va trece. Pe viitor nu o sa ai repercusiuni, poate doar azi o creștere a glicemiei