| Annamaria211001 a întrebat:

Prietenului meu i se misca o masea si a scoso. Si ia mai ramas niste bucatele acolo. Acum i sa umflat gingia si il doare locul ala si gura. Credeti ca e infectie? Daca da spuneti-mi ce sa ii fac. Multumesc. Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, are un abces dentar ( puroi la măsea/la gingie, în locul de unde s-a extras măseaua ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-i pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să meargă la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-i facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-i prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Radacinile pot fi scoase doar de un medic stomatolog.Resturile de masea pot infecta maxilarulsi va fi necesar operatia pentru a se indeparta pungile cu puroi.

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie mers urgent la dentist. Are precis infectie, trebuie scoase resturile si administrate antibiotice. Sunt o multime de posibile consecinte serioase la situatia lui.

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Referitor la intrebarea cealalta pe care ai pus-o... la ce dureri o fi avut, si de cat timp, normal ca nu mai este atras de nimic. Daca isi rezolva situatia, ai posibilitatea sa rezolvi doua probleme dintr-o data.

| foxsilver a răspuns:

Daca nu are alergie la antibiotice, sau alte probleme mari de sanatate, sa ia cel putin 3 capsule de ampicilina (la 6 ore), si agocalmin, ca sa-i treaca durerile cat mai repede.
Asta, pana ajunge la dentist, ca tot trebuie sa se duca, altfel, problema o sa reapara.

| Caddy14 a răspuns:

Spune-i sa mearga cat mai repede posibil la dentist deoarece i s-a infectat si daca se sparge punga cu puroi si o inghite infectia se poate raspandi.