| Andreea50 a întrebat:

Probabil s-a mai pus intrebarea asta de zeci de ori dar... Cine imi poate spune si mie un tratament pentru un par teribil de gras? Ceva care sa dea rezultate. Efectiv nu-l mai suport. Duminica seara il spal ca sa-l am curat la facultate. Luni arata bine. Marti dimineata deja e gras la radacini, desi pe lungime este inca ok. Cum am cursuri de dimineata, nu ma pot spala atunci pe cap deoarece nu am timp. Deci tot cu o seara inainte trebuie sa-l spal. Asta ar insemna sa-l spal in fiecare seara. Nu suport sa-mi tin parul prins si se vede groaznic de urat un par destul de lung, lasat liber si gras. Mi-as dori si eu sa pot folosi o spuma de par, un fixativ, ceva, dar am inteles ca il vor ingrasa si mai rau. Ce pot sa-i mai fac? Nu mai stiu ce sampon sa folosesc. Am primit sfaturi de tot felul, inclusiv sa-mi spal parul mai rar si care, din pacate, nu functioneaza deloc. Este cineva care a gasit solutia la problema asta si ma poate ajuta cu un sfat? Va rog mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Buna, Andreea. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si am gasit o solutie la indemana si foarte eficienta. Adaug in apa cu care imi cletsc parul zeama de la jumatate de lamaie. Are efect astringent si in scurt timp efectele vor fi vizibile. Incearca sa iti speli parul la 2-3 zile, pentru ca nici spalarea zilnica nu este recomandata. Arunca o privire si aici: http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului. Un gand bun, Elena.

| Melody a răspuns:

O varianta ar fi pudra de talc. Absoarbe o parte din sebum. Aplici la radacina firelor de par pudra de talc si apoi masezi usor, cu miscari circulare scalpul. Dupa doua minute piepteni parul, tinand capul in jos. Continui periajul pana cand pudra este absorbita de uleiul de pe par. Vei observa cum parul isi va recapata stralucirea in doar cateva secunde. De asemenea... poti masa radacina parului cu o lotiune obtinuta din amestecul unei cescute de apa cu o treime otet de mere si doua treimi zeama de lamaie. La o jumatate de ora dupa aplicarea acestei lotiuni clatesti bine parul cu apa calduta. Vei observa diferenta.
In timp ce te samponezi nu freca prea mult pielea capului. Altminteri risti ca parul sa devina si mai gras deoarece actiunea de frecare stimuleaza secretarea grasimilor.

Bafta!

| Th3eo a răspuns:

Baza tratamentului „anti" par gras consta intr-o samponare adaptata la tipul de par pe care il aveti sau o samponare ultra-blanda cu un PH neutru. Puteti sa va spalati pe cap de cate ori doriti, mai ales daca simtiti ca este nevoie, insa tinand cont de precautiile de a nu-l agresa.

Utilizati mici cantitati de produs bine diluat si spalati-va bine, fara insa sa insistati prea mult. Nu este bine sa exagerati caci nu veti face decat sa activati glandele sebacee care provoaca un exces de sebum, ceea ce duce la aparitia parului gras si a matretii grase.

- inainte de a va spala, masati-va usor scalpul, caci veti activa microcirculatia;

- ultima clatire faceti-o cu apa rece caci va veti tonifia parul si il veti face sa straluceasca (nu sa luceasca!);

- inainte de a va usca parul cu feonul, stergeti-l cu un prosop moale care va inlatura excesul de apa;

- temperatura feonului trebuie sa fie mica iar aparatul trebuie tinut la o distanta de minimum 15 cm si mai ales nu-l tineti niciodata mai mult de 15 secunde intr-o singura zona.

Sper ca te-am ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu am exact aceeasi problema.http://www.codrosu.ro/......ras/.Poate te ajuta.;)