| MulteeIntrebarii a întrebat:

Buna!
Revin cu aceasta intrebare pentru ca initial aveam o problema cu constipatia, aveam o dieta saraca in fibre si nu aveam scaun. Apoi mi s-a recomandat sa mananc mai multe fibre (fasole, mazare, prune, pere etc.), am scapat de constipatie, am scaun, dar problema este ca am dat-o in altceva: flatulenta, banuiesc ca din cauza alimentelor precum fasole, mazare...
Daca se presupune ca trebuie sa consumam alimente bogate in fibre pentru a avea un scaun normal, cum se presupune ca ar trebui sa ne desfasuram activitatile cotidiene fara sa ne deranjeze prea tare gazele? Eu una nu mai pot functiona in societate, nu mai zic de mers la sala, unde e pur si simplu penibil ca atunci cand mai fac miscari mai solicitante ma fortez si imi scapa si gazele (proiectandu-ma in penibil rau de tot), dar chiar si asa, pe strada, in timp ce merg scap si miroase INGROZITOR. Imi cer scuze pentru detalii, stiu ca e o problema ce nu pare a fi demna de luat in serios, la prima vedere. Insa sunt atat de balonata incat nu mai am libertate de miscare sa fac mai nimic, doar imi vine sa stau in pat cu burtica in sus si consider ca nu e ok ce se intampla. Voi ce ati facut in situatii de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce consistenta are scaunul tau acum? E moale sau tare? Conteaza si asta. Poate fi un microb.

| aneliram a răspuns:

Carbocit, nu stiu altceva