| almaz a întrebat:

Sunt băiat de 22 de ani, am început să fac sală de o lună de zile și totodată și cu o dietă care nu prea a fost făcută cu mult cap, bazată pe proteine și practic sau mai de loc carbohidrați, astfel am redus fibrele și mi s-a provocat o constipație. A trecut deja o săptămână de când tot lupt cu această constipație, am încercat tot felul de salate din sfeclă roșie, beau 1-2litri de suc de prune sau pere pe zi, consum 1-2 iaurturi (500gr), etc, etc... dimineața la micul dejun mă stărui să mănân ceva cereale bogate în fibre (9gr pe 100gr), am constatat că mari progrese nu prea am. Ce-i oare de făcut? poate oare fi tratată constipația singur acasă, fără medicamente și fără doctori? vreau să mai menționez că dureri de burtă nu am foarte mari, apar uneori dar trec!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu acum cativa ani cand am tinut o dieta hiperproteica. Am renuntat o perioada la ea si cand am inceput-o am consumat la fiecare masa un bol cu salata de legume si nu am mai avut problema asta happy

| almaz explică (pentru anamariarot):

Nu-i problmă că includ eu fibrele în alimentație după aia, dar acum aș vrea să scap de constipație...

| anamariarot a răspuns (pentru almaz):

Bea apa minerala si incearca cu supozitoare cu glicerina

3 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut. Sfatul meu este sa termini cu regimuri si diete săliste. Intr-o luna de sala nu apar cine stie ce modificari. Ele se vad abia dupa 3-4 luni. Mananca 3 mese principale +2 gustari. Hidrateaza-te foarte bine. Opt pahare cu apa pe zi.Acea proteina o poti combina cu carbohidrati! Piept de pui cu cartofi fierti, piure, etc. Iar inainte de sala cu 40 minute. poti manca o banana cu cateva alune. Sper ca te-am ajutat. (Hidrateaza-te bine si mananca NORMAL. Te vei dezvolta si fara diete.) Funda?