| MulteeIntrebarii a întrebat:

Hei, știu că o să sune amuzant, dar am o problemă cu flatulența și cu constipația... E insuportabil, eu am scaun, deși nu fără probleme (mereu durează mult până mă eliberez, am senzația că nu mi-am golit total intestinul și că ar mai trebui sa mai stau, groaznic). Zic asta pentru a stabili din start că nu sunt constipată la modul grav, că nu am deloc scaun. Dar pe langa dificultățile astea, am și această mare problema cu flatulența. Am vorbit cu antrenoarea mea de fitness și mi-a spus că o posibilă cauză ar fi lactatele și să mai reduc, ceea ce am făcut, dar nu observ vreo mare schimbare. Eu mănânc destul de clean, mănânc mult broccoli și pe net am citit că și acesta poate provoca gaze. Cineva care studiază medicina mi-a recomandat să mănânc mai multe fibre, deci fasole, mazăre, doar că mie nu mi se pare deloc practic ca sfat, pentru că eu deja având problema gazelor, in general asta agravează și nu aș putea funcționa normal, nu aș putea merge la sală pentru că aș fi o bombărolling on the floor și nu în sensul bun... Nu m-aș putea mișca deloc în societate.
Cum rezolv problema asta? Voi cum faceți, când vă confruntați cu situații de genul? Știu că pare amuzant, dar e ceva ce nu pot controla, la modul că trebuie să mă opresc sa mă strâng să țin în mine, deci nu e ceva ce pot să evit. E jenant, e penibil laughing ajutooor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar în cultura noastră e rușinos să te beșești în public. Nu ai cum să ții în tine. Acolo sunt bacterii de fermentație și de putrefacție. Din raportul lor rezultă fecalele care trebuie eliminate. Ele sunt de 100 de ori mai multe decât toate celulele din corpul uman.
Ca să le mărești numărul la cele de fermentație, iei varză murată, iaurt, probiotice. La cele de putrefacție le place carnea, deci reduci carnea. Nu mănânci seara, că peste noapte se mistuie greu. și cu cât stă mai mult pe acolo, putrezește mai tare.
Legume, fructe, cât mai multe crudități, neprocesate. Cât mai puțină mâncare de la fast food, care conține chimicale, E-uri care perturbă și acolo. Și va trebui să lupți să vezi, prin trial and error, prin testare, ce și se potrivește în meniu și ce nu.

| MulteeIntrebarii explică (pentru sadrian46):

Păi bănuiesc că în nicio cultura nu e plăcut să vorbești cu cineva și el sa vorbească și pe la spate și să te mai și împută pe deasupra... Poate că e altfel tolerat, dar plăcut nu vad cum ar fi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Exista medicamente care reduc flatulenta. Asta pe termen scurt ca sa inlaturam efectul. Apoi cautam cauza. E clar ca de la alimentatie. Trebuie sa identifici 'elementul problema'. De asemenea, pentru problemele legate de faptul ca simti ca nu te golesti de tot, poti incerca sa consumi mai multe alimente care te 'scot afara'. Gen pere, mere, ovaz etc.

| Denisa0954 a răspuns:

E clar ca e din cauza alimentației. Si eu iti recomand fibre, dar nu fasole laughing ci cereale. Sau încearcă cu tărâțe de psillium, ajuta sa iesi mai usor afara. Iar pentru gaze, iti recomand carbune medicinal

Răspuns utilizator avertizat