| Janet6770 a întrebat:

Buna! S-a confruntat cineva cu o infecție fungica în ureche? Pentru ca si eu am avut, pana la urma a iesit la analize ca nu mai am nimic in ureche dar unele simptome inca persista…mai ales dimineata…De ce? A mai si ramas urechea inflamata…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Pai infecțiile micotice( ciupercile) sunt destul de greu de omorât din prima. Pentru a daca nu poți omorâ sporii, aceștia rămân acolo și când își fac ciclul de viață dau naștere la ciuperca din nou. Și urechea nu este o zona prea buna unde poți masa pentru a elimina sporii. Este posibil să îți reapară așa că ia un anti-micotic puternic și fă spălături cu el în ureche cu seringa. Mai bine le faci la doctor.

| Janet6770 explică (pentru SuNaM):

Imi poti spune ce sunt sporii?

| Simpatic a răspuns (pentru Janet6770):

Salut,asta sunt sporii https://ro.wikipedia.org/wiki/Spor

| SuNaM a răspuns (pentru Janet6770):

Modul de înmulțire al ciupercilor. Sunt niste punctulețe cu material genetic al ciupercii. Din ei cresc ciuperci noi. Sau, fiind vorba de ureche, probabil au rămas bucati din rădăcină ciupercii(miceliu) care la fel extinde ciuperca.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In care ureche,externa? Foloseste medicamente antifungice dar picaturi,asta daca infectia este in urechea externa, adica in canal. Medicamente picaturi Fluconazol, sau ai facut banui aniza de laborator, altfel nu stiai cai ciuperca, asa-i?

Pe rezultatu de la laborator, scrie si ce medicamente poate omori acea ciuperca.
Gasesti acolo scris, dau exemplu, Fluconazol sensibil, Amphitrimicin B sensibil si etc.

Asa scrie in rezultat.Alea is medicamente cu care laboratoru o testar si a vazut ca ciuperca are sensibilitate, deci le poate elimina.
Stiind medicamentele din aniza, cauti una din ele dar picaturi, dai cit zic instructiunile si rezolvi problema.